DxO OpticsPro 10 oczyści niebo i przegoni mgłę

Strona główna Aktualności

O autorze

DxO OpticsPro, świetny program do zarządzania kolekcją zdjęć, retuszu i obróbki, został wydany w kolejnej wersji. Nowy DxO OpticsPro 10 został wyposażony w kolejny autorski mechanizm udoskonalania zdjęć. To wydanie z pewnością ucieszy podróżników i fotoreporterów, którym czasami przeszkadza mgła lub smog, przez który odległe obiekty wydają się mniej wyraźne, a uwiecznione krajobrazy nieatrakcyjne.

Nowy moduł nazywa się DxO ClearView i znajdziemy go w panelu z niezbędnymi narzędziami, razem ze znanym już DxO SmartLighting i podstawowymi narzędziami, używanymi w „cyfrowej ciemni”. DxO ClearView bazuje na algorytmach analizujących składowe barwy każdego piksela i lokalnie poprawia kontrast obrazu. Pozwala to pozornie usunąć mgłę ze zdjęć, gdyż odległe obiekty będą barwne i dużo bardziej widoczne, niż na oryginalnym zdjęciu. Siłę efektu można dostosować do własnych potrzeb, zależnie od tego, czy celem jest obraz realistyczny czy surrealistyczny.

Efekty potrafią być niesamowite, a do tego nie wymagają godzin pracy ani maskowania obrazu. Jednym kliknięciem można wydobyć barwę z wyblakłych fragmentów zdjęć, a siłę efektu można regulować jednym suwakiem. Wszystko odbywa się szybko (2 sekundy na przetworzenie 12-megapikselowego RAW-a na laptopie z i5) i w pełni automatycznie, a fotografa powinno interesować jedynie to, jak wygląda zdjęcie.

Wprowadzone w wersji 9 programu zaawansowane odszumianie, czyli PRIME (Probabilistic Raw IMage Enhancement), zostało znacząco zoptymalizowane. Proces ten zajmuje od dwóch do czterech razy mniej czasu niż w poprzedniej wersji programu. Ponadto paleta, dająca użytkownikowi dostęp do narzędzia, została poprawiona i pokazuje podgląd efektów odszumiania na większym obszarze.

Ulepszone zostało także flagowe narzędzie wersji 8 programu, czyli DxO Smart Lighting. Algorytmy wyrównujące oświetlenie obrazu bardziej szczegółowo analizują zawartość sceny, dzięki czemu efekty będą dokładniejsze, a szczegóły zagubione w cieniu będą znów widoczne. Suwaki manualnej korekty oświetlenia działają bardziej precyzyjnie od poprzednich wersji programu, co daje poczucie większej kontroli nad efektami pracy.

DxO OpticsPro oferuje teraz także moc korekcji zniekształceń geometrycznych, dostarczaną przez DxO ViewPoint, bezpośrednio w oknie programu, o ile tylko ViewPoint jest również zainstalowany. Aby z nich skorzystać, należy aktywować wtyczkę powiązaną z programem ViewPoint z menu programu. Paleta narzędzi zawiera te same moduły, co samodzielny program DxO VievPoint i pozwala poprawiać zarówno pojedyncze zdjęcia, jak i całe serie.

DxO OpticsPro 10 zyskał ponadto możliwość pracy z balansem bieli i usuwaniem kurzu w trybie pełnoekranowym, uproszczoną przeglądarkę zdjęć i drobne zmiany w interfejsie użytkownika. Ładowanie zdjęć zostało przyspieszone zarówno na systemie Windows, jak i OS X (na tym drugim wyraźnie zwolniło za to powiększanie). By łatwiej pracowało się z programami Adobe, DxO OpticsPro 10 został wyposażony w możliwość otwierania plików DNG.

Z wydaniem wersji 10 programu zmienił się także model sprzedaży. DxO OpticsPro 10 dostępny jest w dwóch edycjach – Essential i Elite, kosztujących odpowiednio 129 i 199 euro, z możliwością aktywacji tańszej na dwóch stanowiskach i droższej na trzech. Różnicom w cenie towarzyszą różnice w możliwościach – podstawowa wersja Essential nie zawiera odszumiania PRIME, usuwania prążków mory, mgły czy wykorzystania profili ICC skalibrowanych aparatów.

Wersję próbną DxO OpticsPro 10 Elite można znaleźć w naszej bazie programów. Zainteresowanym przypominamy także o możliwości zdobycia zupełnie darmowej licencji na wersję 8 programu.

© dobreprogramy
s