reklama

Dysk Google może być hostingiem dla statycznych stron WWW

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Metod na szybkie umieszczenie w Sieci hipertekstowego dokumentu jest wiele, ale albo są one ograniczone pod względem funkcjonalności, albo też płatne. Popularna u nas Pokazywarka pozwala jedynie na korzystanie z BBcode i wgrywanie zdjęć, z kolei chmura S3 Amazonu trochę kosztuje, a by założyć konto, trzeba dysponować kartą kredytową. Najlepiej do tej pory chyba sprawdzała się usługa Site44, pozwalająca przekształcić foldery na naszym koncie w Dropboksie w interaktywne strony internetowe (z CSS i JavaScriptem). W tym tygodniu pojawił się nowy sposób na takie publikowanie, nie tylko darmowy, ale i zapewniający pełną obsługę przeglądarkowych skryptów czy plików Flash.

Ze sposobu tego może skorzystać każdy, kto posiada konto Google i korzysta z Dysku Google (Google Drive). Wystarczy wgrać folder, zawierający pliki HTML, JavaScript, CSS czy SWF (Flash), a następnie w ustawieniach udostępniania wskazać opcję „Publiczny w internecie” i zapisać zmiany.

Teraz zostaje jedynie wybranie pliku HTML, który miałby być prezentowany w Sieci i otworzenie go w edytorze dokumentów Google'a. Kliknięcie przycisku „Podgląd” zwróci nam publicznie dostępny adres URL, który możemy już udostępnić innym (wklejając np. na forum).

Google nie wstydzi się samo korzystać z tej funkcjonalności Dysku Google. Instrukcję jej wykorzystania przedstawiło właśnie za pomocą tej formy hostingu. Po kliknięciu zauważyliście zapewne, że same adresy do zbyt atrakcyjnych nie należą, jednak i na to jest sposób. Dzięki usłudze gdriv.es możecie otrzymać wygodny alias do Dysku Google'a, zapewniający adresy w postaci http://gdriv.es/alias (działają one dla całej zawartości google'owego dysku użytkownika).

Ograniczeń transferowych dla takiego hostingu na razie nie zauważyliśmy. Obsługiwane są wszystkie statycznie serwowane pliki, jakie otworzyć może przeglądarka internetowa, co oznacza, że nową funkcję Dysku Google można wykorzystać nie tylko do hostowania dokumentów, ale też np. gier w JavaScripcie czy Flashu. Gdyby tak jeszcze kiedyś pojawiła się obsługa skryptów w PHP, Ruby czy Pythonie... póki co, jeśli ktoś chciałby w ten sposób hostować większe strony WWW, warto zainteresować się jekyllem – generatorem statycznych witryn webowych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama