WWW świętuje ćwierćwiecze, każdy może złożyć Sieci życzenia… w Sieci
12.03.2014 18:13, aktual.: 13.03.2014 11:47
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ani się obejrzeliśmy, a od „wynalezienia WWW” przez Tima Bernersa-Lee minęło już 25 lat. To w marcu 1989 roku w sieci wewnętrznej CERN-u udostępnił dokument Information Management: A Proposal, który zawierał między innymi wstępny opis hipertekstu, otwartej architektury i rozproszonego systemu dystrybucji informacji. Dokument wciąż jest dostępny, w wersji z poprawkami z maja 1990 roku. W publikacji występuje nazwa Mesh. Termin World Wide Web powstał kiedy w 1990 roku TBL implementował swój pomysł, czyli pisał pierwszego klienta i pierwszy serwer.
Każdy może złożyć życzenia WWW w niemal dowolnym miejscu — wystarczy, że na swoim ulubionym serwisie społecznościowym opublikują życzenia, oznaczone tagiem #web25. Wybrane wypowiedzi znajdą się na oficjalnej, wirtualnej kartce urodzinowej, która pojawi się na stronie webat25.org/. Szczególne miejsce mają życzenia od samego wynalazcy WWW:
[vimeo=http://vimeo.com/88343326]Z tej okazji, o godzinie 19:00 naszego czasu, na Reddicie odbędzie się AMA (Ask Me Anything, swojego rodzaju wywiad, podczas którego każdy użytkownik może zadać pytanie) z Timem Bernersem-Lee. Pytania zadawać można na tej stronie, tam też po zakończeniu AMA znajdować się będą wszystkie odpowiedzi. 19 marca TBL wystąpi podczas konferencji TED 2014 w Vancouver.
- urodziny WWW to także dobry pretekst do głębszego zapoznania się z historią. Przypomnę, że wciąż trwają poszukiwania pierwszej strony internetowej, a kilka dni temu na jednym z blogów CERN-u znalazł się zrzut ekranu z działającej na komputerze NeXT, pierwszej przeglądarki i edytora WWW w jednym. Prawdziwą kopalnią wiedzy jest prowadzona przez Juma Boultona, cyfrowego archeologa, strona digital-archaeology.org.
Przed globalną siecią stoi jeszcze wiele wyzwań. Naciski ze strony rządów różnych państw prowadzą do jej fragmentacji, więc podważają jedno z podstawowych założeń WWW. Podczas gdy oczekiwania użytkowników rosną, czyhają na nich też liczne niebezpieczeństwa, jak cenzura, cyberprzestępczość czy naruszanie prywatności. Wciąż 90% baz danych, które powstały za publiczne pieniądze, nie jest dostępnych do ponownego wykorzystania. 3 z 5 mieszkańców Ziemi nadal nie korzysta z WWW, a ci, którzy korzystają, używają do tego przeróżnych urządzeń. Trzeba więc starać się, aby zbiór technologii, znanych pod zbiorczą nazwą Open Web Platform, był przenośny, a przy tym tak samo wydajny i funkcjonalny na potężnych komputerach i malutkich, tanich smartfonach.