Takie małe coś, o w sumie niczym

To już ostatni wpis dotyczący piractwa. Miarowo będzie tutaj o nim znikomo. Jest to ostatni gwóźdź, który chcę wbić tym, którzy swoje złodziejstwo usprawiedliwiają polityką Microsoftu. Cały wpis dotyczy systemów operacyjnych, które dostępne były u nas w kraju wraz z komputerem przenośnym w roku 2009, a pozostały także do dziś..

Ktoś pisał kiedyś:

".. A ja mam pirackiego Windowsa XP, bo do laptopów dają już tylko Windows Vista, co mi nie odpowiada .."

LOGO

Miesięcznik ten wydał swój specjalny numer, który w całości poświęcił komputerom przenośnym - Laptopom. Na celownik wzięto 118 modeli komputerów przenośnych, jakie dostępne były na polskim rynku. Z grubsza opisano, jakie maja parametry, a także uwzględniono, jakie systemy wraz z nimi zostały dostarczane.

Nieszczęśnik

Takim mianem ocenia się system, który w roku 2009 instalowany był na większości komputerów przenośnych. Tak. Microsoft Windows Vista dostępny był aż na 88 spośród 118 komputerów!!! System instalowany był głównie w wersji Home i Business. Wersja Ultimate nie pojawiła się w zestawieniu. Co więcej, producenci niektórych modeli komputerów, na których zainstalowany był system operacyjny Microsoft Windows Vista, oferowali dodatkowo ( ! nie jako zamiennik - dodatkowo ! ) system operacyjny Microsoft Windows XP w wersjach zarówno Home, jak i Professional.

Wysławiany - Niezapomniany

System operacyjny Microsoft Windows XP zagościł na 30 modelach komputerów przenośnych. W przypadku 10 modeli był on dodatkowym systemem dołączonym wraz z Microsoft Windows Vista. Instalowany głównie na słabszych komputerach i na modelach typu mini. Jednak gościł na super maszynach, jako dodatkowy działacz.

Wolny - Dostępny

Sztuki 2. Tyle komputerów zostało w roku 2009 wyposażonych w systemy z rodziny Unixów. Na tych komputerach zainstalowano Linuksy. Według miesięcznika LOGO tak właśnie to wyglądało. Wiadomo jednak, że ta liczba z pewnością była większa. Linux Ubuntu 8.04 zainstalowany na komputerze firmy Dell. Model NTT Corrino także wyposażony został w Linuksa. W tym przypadku jednak nie sprecyzowano jego odmiany.

Mac OS

Tutaj wyboru wielkiego nie było. Zaskoczeniem nie jest także, że system instalowany był na komputerach marki Apple. W końcu licencja pozwala tylko na takie postępowanie. Liczba modeli które według LOGO w 2009 roku sprzedawane były w Polsce, to tylko 3.

Pozostałe

Na komputerach instalowane były także systemy typu DOS. Dostępne były wersje DOS, FREE DOS. Ilość tych modeli była równa komputerom firmy Apple.

Gwóźdź

Na podstawie tych danych można spojrzeć na wymówkę "ładowania systemu" realnie. Wiele z komputerów sprzedawanych w "Erze Windows Vista", wyposażanych było w system Windows XP. Co więcej. Na życzenie, producenci instalowali system Windows XP klientom, którzy nie życzyli sobie systemu Windows Vista. Niektórzy dystrybutorzy dostarczali komputery z dwoma systemami, co miało ułatwić " przyzwyczajonym użytkownikom " korzystanie z komputera. Komputery, które do dziś wyposażone są w Microsoft Windows XP, to z reguły starsze modele lub modele o niewysokich parametrach. Jednak nie tylko! Wiele modeli o wysokich parametrach wyposażonych było w dwa systemy. W tym właśnie Windows XP.

Systemy z rodziny Windows Vista i Windows 7 z pewnością lepiej radzą sobie z obsługą nowszego sprzętu. Nie będzie nikogo zatem dziwić, że Windows XP, który tak często kradziony, będzie zanikał z półek. Wsparcie wygaśnie. System odejdzie.

Wnioskować można, że niewielu, a może i żaden z tych, którzy na komputerze przenośnym zainstalowali nielegalną kopię systemu Microsoft Windows XP, tłumacząc, że to z powodu Windows Vista ..., sprawdzili co, gdzie i za ile można dostać.

Następnym łupem złodziei będzie Windows 7. Tutaj nie będzie wymówki, że na komputerach instalują Microsoft Windows Vista. Windows 7 już jest ładowany do wszystkiego, co nowe. Czas pokaże zatem, który aktualny złodziej zakupi System Operacyjny Microsoft Windows 7. Przecież jest on dobry. Naprawdę porządny system.

Windows Vista umiera pomału. Brak mu tchu po tym, jak marketing systemu Windows 7 go przygniótł. Liczyć można chyba, że wraz z odejściem Visty, kradzież OS'ów zniknie z planety.

Nastawienie "nielegalnych" się zmieni? Prędzej Windows 7 stanie się największym niewypałem..

Zatem "piratów" zapraszam do sklepów ;)

Dziękuję za uwagę.