Fundator Ubuntu rezygnuje z funkcji prezesa Canonical

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Mark Shuttleworth, założyciel i prezes Canonical - firmy znanej głównie z rozwijania Ubuntu - poinformował, że marcu 2010 zrezygnuje z funkcji CEO i przekaże swoje kompetencje Jane Silber.

Shuttleworth zapewnił, że pomimo rezygnacji ze stanowiska nie zamierza wycofywać się z zaangażowania w projekt i będzie dalej aktywnie uczestniczył w rozwijaniu desktopowych dystrybucji Linuksa. Główny sponsor Ubuntu chce także zająć się zagadnieniami cloud computing oraz bardziej intensywnie współpracować z kluczowi partnerami firmy. Wszyscy w Canonical oczekujemy, że Jane położy szczególny nacisk na wyniki finansowe i operacyjne firmy - osobiście także chciałbym, by te działania stały się priorytetem - powiedział Shuttleworth komentując własną rezygnację z funkcji prezesa.

Jane Silber, która przejmie rolę Shuttlewortha, pracuje w Canonical niemal od samego początku. Wraz z objęciem fotela prezesa Silber zostanie zobligowana do zwiększenia zaangażowania firmy w sektor korporacyjny przeznaczony dla klientów biznesowych. Ma to na celu zwiększenie dochodowości spółki, która cały czas jest deficytowa. W sektorze desktop przeznaczonym dla użytkowników indywidualnych Jane nie przewiduje żadnych istotnych zmian.

Zgodnie z 6-miesięcznym cyklem wydawniczym już w kwietniu ma ukazać się nowa wersja Ubuntu oznaczona jako 10.4 lub Lucid Lynx (Świetlisty Ryś). Co ważne, będzie to wydanie LTS o długim czasie wsparcia, które firma wydaje raz na dwa lata. Wersję alpha wydaną kilka dni temu można pobrać z naszego vortalu z działu SYSTEMY -> Linux.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieSprawdź, czy możesz być astronautą. Ten test oblali nawet najlepsi