Gmail z obsługą rozszerzeń, ale nie dla zwykłych użytkowników

Strona główna Aktualności

O autorze

Jedną z najpopularniejszych usług Google jest Gmail – wygodna, prosta i dopracowana usługa pocztowa. Użytkownicy są w większości zadowoleni z oferowanych możliwości, ale znaczna część od dłuższego czasu upomina się o rozszerzenia, które zwiększyłyby funkcjonalność. Wczoraj na konferencji Cloud Next oficjalnie ogłoszono, że dodatki do Gmaila są w drodze.

Już dziś korzystać można z rozszerzeń do Gmaila, jednak pośrednio, poprzez rozszerzenia dla przeglądarek internetowych. Nowe dodatki będą jednak niezależne od przeglądarki czy urządzenia. Obsługiwane będą wszystkie przeglądarki, nawet te, które nie bazują na silnikach Chromium, a także systemy mobilne, Android i iOS. Tam dostęp do rozszerzeń będzie możliwy za pośrednictwem aplikacji mobilnej i przeglądarki.

Google podaje, że początkowo udostępni nową funkcję deweloperom. Programiści będą mogli napisać jeden dodatek, który będzie działał natywnie w usłudze, bez konieczności tworzenia kolejnych wersji dodatku dla innych urządzeń. Jego instalacja będzie możliwa z poziomu samego Gmaila. Rozszerzenia będą niestety dostępne wyłącznie dla użytkowników G Suite, a więc narzędzi skierowanych dla firm.

Programiści zainteresowani nowymi możliwościami mogą zarejestrować się w programie Developer Preview. Nie zostały ujawnione plany udostępnienia rozszerzeń dla wszystkich użytkowników Gmaila.

© dobreprogramy
s