r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Google i Levi's pracują nad „inteligentną” kurtką

Strona główna AktualnościSPRZĘT

Wokół Google I/O wciąż panuje gorąca atmosfera, ale wróćmy na chwilę do zeszłorocznej edycji. Jednym z zaprezentowanych wtedy projektów był Jacquard. To inteligentny materiał, opracowany przez Google i Levi's – znanego na całym świecie producenta odzieży. Materiał ma sprawić, że dowolna część garderoby będzie mogła łączyć się z Siecią. Niebawem będzie można kupić kurtkę z tego materiału.

Największą zaletą inteligentnej kurtki z materiału Jacquard jest to, że wygląda jak zwykła kurtka z dżinsu Levi's. To tylko pozory. Kurtka pozwoli noszącemu odbierać połączenia telefoniczne, sterować nawigacją, odtwarzaniem muzyki i wiele innych.

r   e   k   l   a   m   a

Przewodzący materiał zamienia mankiet w powierzchnię czułą na dotyk, na której można wykonywać gesty sterujące aplikacjami. Stworzenie takiego rozwiązania było możliwe dzięki partnerom producenta dżinsów, którzy opracowali sposób na połączenie włókien z metalami w nici, która jest podstawą projektu – przewodzi prąd, a przy tym jest nie do odróżnienia od zwykłej nitki z bawełny czy poliestru. Wplecenie jej w materiał pozwala tworzyć powierzchnie reagujące na dotyk. Można na przykład przejść do kolejnej piosenki po prostu przesuwając palcami po mankiecie, stuknąć by zatrzymać odtwarzanie i tym podobne.

Google i Levi's twierdzą, że kurtka to idealne rozwiązanie dla poruszających się w miejskiej dżungli, na przykład rowerzystów, którzy muszą ciągle zwracać uwagę na drogę. Tą metodą mogą bardzo łatwo i bezpiecznie sterować swoimi aplikacjami. Przynajmniej taką nadzieję mają twórcy kurtki, bo na razie nie wiadomo, jak to rozwiązanie będzie sprawdzać się w praktyce. To jednak bardzo ciekawy kierunek rozwoju urządzeń ubieralnych i warto go obserwować.

Pierwsza partia kurtek z materiału Jacquard będzie w sklepach wiosną przyszłego roku, jesienią zaczną się szersze testy. Na razie nie wiadomo ile będą kosztować takie ubrania. Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy eksperyment Levi's z nowym materiałem. Producent ma na koncie pierwsze ubrania wykonane w całości z odzyskanej bawełny.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.