reklama

[HotZlot] Windows 8+1: nowy ekosystem urządzeń i aplikacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Pierwsza sesja techniczna drugiego dnia siódmego HotZlotu – to czas dla Microsoftu. Łukasz Foks, Windows & Windows Devices Category Management Lead, zaczął od opowieści o współczesnym sposobie korzystania z urządzeń IT, szczególnie przez elitarną grupę 2% użytkowników, którzy wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi.

Z pierwszej części prezentacji dowiedzieliśmy się, że Nastąpiła zmiana w paradygmacie korzystania z telefonu. To już nie narzedzie do komunikacji, ale urządzenie wielokanałowe, które pozwoli na instalację programów, wykonywanie wielu zadań jednocześnie, bycie stale online. Tak przynajmniej widział to raptem dwa lata temu Nielsen Group. Na tym wielokanałowym urządzeniu zainstalowanych było średnio 10 aplikacji – i to właśnie aplikacje weszły w centrum uwagi użytkowników. Już nie o parametry sprzętu pyta nabywca, ale o to, czy na nowym telefonie będzie miał Angry Birds, Edomondo czy Facebooka.

Dla Łukasza Foksa współczesna technologia to przede wszystkim kultura aplikacji. Aplikacji uruchamianych na wielu ekranach, dostarczających nam dziesiątków gigabajtów danych dziennie, które trafiają codziennie do przeciętnego Europejczyka. Oczywiście większość tych danych zostaje zignorowana, podobnie jak to się dzieje z większością aplikacji wypełniających sklepy – jedynie co piąta znajduje więcej niż tysiąc użytkowników, mimo że łącznie tych „appek” może być już kilkaset milionów. Oczekiwania użytkowników nie są zresztą jakoś specjalnie wygórowane – najchętniej pobierają proste bezpłatne oprogramowanie – wydania gazet online, społecznościówki, aplikacje e-commerce.

W Polsce ta kultura aplikacji dopiero wschodzi. Mimo tego, że mamy 11 mln gospodarstw domowych z komputerami, mimo że podczas ostatniej gwiazdki sprzedało się 140 tys. tabletów i niemal 270 tys. komputerów, mimo że przeciętny internauta spędza dziennie w Sieci od 3-5 godzin, to znaczna część tych nowych urządzeń jest „goła”. 45% nie korzysta z aplikacji na smartfony czy tablety, ponieważ woli korzystać z aplikacji na PC. Tak więc, mimo że smartfony i tablety przyciągają bogactwem sensorów, a co za tym idzie, możliwościami wykorzystania aplikacji w codziennym życiu, to jednak dla większości użytkowników podróż zaczyna się od PC.

Dlatego też dla Microsoftu to nie jest era „post-PC”, lecz raczej era „PC plus”, gdzie wszystkie urządzenia funkcjonują w ramach jednolitego ekosystemu Windows, nie wypierając się, lecz wzajemnie uzupełniając. Tu aplikacje mogą być widziane zarówno jako narzędzie, zabawa jak i wreszcie całe urządzenie – ostatecznie Redmond chce się widzieć teraz już nie jako firma software'owa, ale jak to napisał w 2012 roku w liście do akcjonariuszy Steve Ballmer, producent urządzeń i usług.

Stąd właśnie wymyślanie nowej klasy urządzeń – tabletów PC, czyli jak to opisuje Foks, ultracienkich mobilnych urządzeń, które są tabletami, ale po podłączeniu do nich myszki i klawiatury stają się stacją roboczą, ze znanym systemem Windows. Stąd też integracja systemu operacyjnego (będącego z tej perspektywy nieodłączną częścią urządzenia) z usługami takimi jak synchronizacja danych w chmurze czy dyski sieciowe.

Nasz prelegent w swojej prezentacji pokazał też Windows 8.1, który już jesienią tego roku zostanie zaoferowany użytkownikom urządzeń z Windows 8 jako w praktyce „aktualizacja aplikacji”, a nie kolejny system. 8.1 zaoferować ma wygodę zarówno w trybie tabletu, jak i stacji roboczej (choćby dzięki możliwości ustawiania, do jakiego środowiska ma się uruchamiać domyślnie). Wbrew obiegowym opiniom, jak próbował przekonać Foks, jego opanowanie nie jest trudne, sprowadza się do poznania sześciu gestów, za pomocą których można kontrolować całe Modern UI, bez względu na to, na jakim urzadzeniu jest uruchomione.

Ten nowy ekosystem Windows stać ma na czterech filarach: nowego interfejsu, nowych aplikacji, integracji z chmurą i produktywności. Podstawa wydaje się stabilna, tak jak i te pierwsze urządzenia spełniające założenia projektowe wydają się czymś wartym uwagi, zarówno dla indywidualnych użytkowników jak i firm.

Sesja przeciągnęła się o ponad pół godziny, a podczas przerwy kawowej niejeden z uczestników HotZlotu, zamiast pić kawę, wolał bawić się urządzeniami z Windows 8 – i jak było widać po minach bawiących się, byli z tej zabawy zadowoleni.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić