reklama

Hyper-V oficjalnie wydany

Strona główna Aktualności

O autorze

Administrator infrastruktury obsługującej portal dobreprogramy i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Przed pracą miłośnik gry w squasha, po pracy fan Formuły 1.

Microsoft opublikował w centrum prasowym oficjalną informację, że platforma wirtualizacyjna Hyper-V została skierowana do produkcji. W beta testach aktywnie brało udział ponad 250 firm partnerskich Microsoftu, a także wiele innych - na własną rękę. Łącznie wersję beta pobrano półtora miliona razy.

Przypomnijmy, że Hyper-V to platforma wirtualizacyjna o architekturze typu 1 (hypervisor) i rozmiarze około 1 MB, zarządzająca systemami wirtualnymi w partycjach, gdzie na partycji podstawowej pracuje system Windows Server 2008 (w wersji pełnej lub Server Core). Obsługuje systemy wirtualne 32- i 64-bitowe, do 4 wirtualnych procesorów i do 64 GB pamięci RAM na system. Oficjalnie jako systemy wirtualne wspierane są Windows 2000/2003/2008, Windows XP/Vista oraz Novell SUSE Enterprise Linux. Hyper-V posiada dodatkowo funkcję szybkiej migracji maszyn wirtualnych pomiędzy fizycznymi serwerami (choć wymaga to niestety wcześniejszego ich wstrzymania - migracja na żywo, podobnie jak możliwość modyfikowania parametrów fizycznych maszyny w trakcie pracy zostały wycięte z finalnego produktu ponad rok temu).

W usłudze Windows Update dla systemów Windows Server 2008 w wersjach 64-bitowych z licencją na Hyper-V nowy produkt pojawi się w postaci aktualizacji w okolicach 8 lipca. Szereg producentów sprzętu zapowiedziało także wprowadzenie do sprzedaży zintegrowanych serwerów, już zawierających wbudowany Hyper-V. Są wśród nich HP, Dell, IBM, Fujitsu, Hitachi, NEC oraz Unisys. Cena Hyper-V w takiej konfiguracji będzie wynosić 28 dolarów. Kupując natomiast licencję na Windows Server 2008 zawierającą Hyper-V otrzymuje się dodatkowe licencje na systemy wirtualne pracujące w ramach pierwszej, fizycznej instancji - jedną w przypadku edycji Standard, cztery dla edycji Enterprise i nieograniczoną ilość dla edycji Datacenter. Te dodatkowe licencje nie ograniczają jednak użytkownika do platformy Hyper-V.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama