Intel. Nowe procesory mobilne sięgają granicy 5 GHz i są bezpieczne, ale nie w każdym przypadku

Intel. Nowe procesory mobilne sięgają granicy 5 GHz i są bezpieczne, ale nie w każdym przypadku

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe
Piotr Urbaniak
23.04.2019 18:01

Intel wprowadza na rynek nowe procesory dla wysokowydajnych laptopów. Układy 9. generacji, Coffee Lake-HR, bo o nich tu mowa, korzystają z tej samej mikroarchitektury co generacje 6., 7. i 8., ale mają wyższe częstotliwości zegara taktującego i usprawniony podsystem łączności.

Coffee Lake-HR to czipy 45-watowe, które trafią głównie do laptopów dla graczy i przenośnych stacji roboczych. Pod tym względem istotnie różnią się od 15-watowych Whiskey Lake-U, Core i7-8565U i pochodnych, adresowanych głównie do sprzętu o zwiększonej mobilności. Choć w dalszym ciągu mowa o jednej i tej samej mikroarchitekturze Skylake, a także procesie litograficznym klasy 14 nm. Czyli specyfikacjach znanych już od drugiej połowy roku 2015.

Jedyną istotną nowością jest tak naprawdę wsparcie dla kart sieci bezprzewodowych w standardzie Wi-Fi 6 (802.11ax), zapewniających w teorii transfery aż do 2,4 Gb/s. A ponadto fakt, że topowe Core i9 mają po osiem rdzeni. Z tym że ten zabieg widzieliśmy już w desktopach.

Core i9-9980HK: Bestia, nie procesor

I tak, najwydajniejszy w stawce model Core i9-9980HK ma osiem rdzeni, szesnaście wątków i 16 MB pamięci L3. Taktowanie bazowe wynosi 2,4 GHz, a turbo – 4,9 GHz. Niemniej, przy sprzyjających warunkach termicznych, czip może dodatkowo "podkręcić się" do 5 GHz. A gdyby komuś wciąż było mało, z pomocą przychodzi odblokowany mnożnik.

Specyfikacja procesorów Coffee Lake-HR. Fot. Wikichip
Specyfikacja procesorów Coffee Lake-HR. Fot. Wikichip

Kolejny w stawce Core i9-9880H charakteryzuje się identycznymi parametrami, jednak oferuje niższe taktowania: bazowe – 2,3 GHz, turbo – 4,7 GHz, maksymalne – 4,8 GHz. Nie ma przy tym odblokowanego mnożnika.

Do tego dochodzą po dwa modele sześcio- (12 MB L3) i czterordzeniowe (8 MB L3), a mianowicie, odpowiednio: Core i7-9850H oraz Core i7-9750H, a także Core i5-9400H oraz Core i5-9300H. (Ich dokładne specyfikacje widnieją w umieszczonej powyżej tabelce).

Cyberbezpieczeństwo selektywne

Co ciekawe, choć wszystkie układy należą do jednej linii produktowej, Coffee Lake-HR, i mają nawet ten sam układ graficzny – HD 630, nie wszystkie są zupełnie tożsame. I nie chodzi tu o konfigurację strukturalną. Otóż niebiescy z jakiegoś powodu selektywnie podeszli do bezpieczeństwa.

Podczas gdy wszystkie modele mają programowe łatki przeciwko atakom kanałem bocznym, takim jak Spectre czy Meltdown, Core i7-9850H oraz Core i5-9400H dysponują dodatkowo pakietem zabezpieczeń vPro. Oznacza to, że zostały wyposażone w sprzętowy antywirus i również sprzętowe zabezpieczenie integralności wykonywanego kodu, a ponadto Intel kontroluje firmware do laptopów z tymi właśnie czipami. Zagadką pozostaje, dlaczego specjalnie zabezpieczono akurat te procesory, a nie na przykład flagowego Core i9-9980HK.

Sprzedaż pierwszych notebooków z procesorami Intel Core 9. generacji rusza już dzisiaj. Wsparcie potwierdzili m.in.: Acer, Asus, Dell (Alienware), HP, Hyperbook, Lenovo, MSI oraz Razer.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)