Jak to jest ze spowolnieniem Windowsa po łatce chroniącej przed luką w Intelach?

Strona główna Aktualności

O autorze

Odkrycie w większości współczesnych procesorów podatności na ataki Meltdown i Spectre było niewątpliwie najgorętszym tematem mijającego tygodnia. I pewnie duża w tym zasługa łatki, którą przygotowano, aby ochronić procesory Intela przed Meltdown. Aby uniemożliwić ataki malware zdolnego odczytać z pamięci komputera wrażliwe dane, takie jak hasła czy klucze kryptograficzne, konieczne się stało zmodyfikowanie architektury pamięci, całkowite odizolowanie pamięci kernela od pamięci aplikacji działających w trybie użytkownika. To zaś oznaczało spadek wydajności całego systemu. Jak duży i dla jakiego rodzaju obciążeń roboczych? Postanowiliśmy to dokładniej sprawdzić.

Systemy operacyjne z kulą u nogi

Pierwsze wyniki dotyczące spadku wydajności dotyczyły przede wszystkim obciążeń „profesjonalnych”, takich jak serwery baz danych. Dla popularnej bazy PostreSQL odnotowano spadki wydajności rzędu 30%. Potem Phoronix zaprezentował wyniki syntetycznych testów na maszynach linuksowych z kernelem 4.15 i łatką Kernel Page Table Isolation (KPTI). Tu też nie wyglądało to za ciekawie: w takich zadaniach jak masowy dostęp do plików, kompilacja, transkodowanie wideo, czy właśnie obsługa baz PostgreSQL i Redis wydajność na połatanych systemach spadła na łeb na szyję, zbliżając się do tych straszących z nagłówków 30%.

A jak sytuacja wygląda w wypadku bardziej „zwyczajnych” zadań, wykonywanych przez większość dotkniętych podatnością na Meltdown użytkowników na Windowsie? Microsoft wydał poza normalnym terminem łatkę KB4056892, która wprowadza m.in. mechanizm Kernel ASLR/VA Isolation, zbliżony do wprowadzonego w Linuksie KPTI. Sprawdziliśmy, co faktycznie przyniesie ona tym, którzy muszą pracować z „okienkami” na procesorach Intela.

Platforma i procedura testowa

Platforma testowa, nawet jak na 2018 roku jest całkiem mocną maszyną. Procesor Intel Core i7-4770K, 16 GB RAM, GeForce GTX970, SSD Samsung EVO 500 GB – zapewne nawet po obcięciu wydajności będzie wciąż nadawała się do poważnej pracy. Zainstalowane zostało na niej Windows 10 wersja 1709 z obrazu ISO pobranego ze stron Microsoftu, a następnie zaktualizowano sterowniki za pomocą narzędzia IOBit Driver Booster. Skonfigurowana maszyna testowa jest jak najbardziej podatna na Meltdown, co widać po wynikach z narzędzia testującego SpeculationControl w PowerShellu.

Procedura testowa nie jest jakoś szczególnie wyrafinowana, niestety na Windowsie większość skryptów Phoronix Test Suite po prostu nie działa, ich wyniki też są mało przydatne dla oceny wydajności systemów Microsoftu. Wykorzystaliśmy więc popularne komercyjne narzędzia – PCMark 10, 3DMark , Sisoftware Sandra Lite. Po zebraniu wyników zaktualizowaliśmy Windows 10, instalując w ten sposób KB4056892 i zrestartowaliśmy komputer. Potem ponowny cykl testów – i oto wyniki.

PCMark 10

PCMark 10 pozwala kompleksowo sprawdzić wydajność komputera w typowych zastosowaniach biurowych i domowych. Oto wyniki poszczególnych testów przed i po zastosowaniu łatki aktywującej ASLR/VA Isolation:

Jak widać, tragedii nie ma, z jakiegoś powodu najpoważniej łatka wpłynęła na wydajność systemu podczas operacji na arkuszach kalkulacyjnych, wciąż jednak różnica nie przekracza 10%.

3DMark Time Spy

Popularny benchmark wydajności sprzętu pod kątem gier potwierdza to, co wspominał już Phoronix w odniesieniu do Linuksa – graczy łatka na Meltdown nie dotknie. To minimalne spadki, w granicach błędu pomiaru.

Sisoftware Sandra

Ze względu na mnogość testów przeprowadzanych przez ten zestaw niskopoziomowych benchmarków, zdecydowaliśmy się przedstawić tylko te, w których różnica jest znacząca.

Zaskoczenia nie ma – choć praktycznie we wszystkich benchmarkach wyniki były nieco mniejsze, to jedynie w tych, które mierzyły wydajność operacji na plikach i sieci dało się odczuć wyniki działania ASLR/VA.

Kto najbardziej ucierpi?

Jak widać, dla zwykłego użytkownika sytuacja nie wygląda tak źle. Intel nie minął się z prawdą, mówiąc że w większości popularnych obciążeń roboczych niczego nie zauważymy. Ucierpią oczywiście operatorzy hostingów i chmur obliczeniowych, niewesoło będzie kompilującym kod programistom i użytkownikom Gentoo Linuksa czy Archa z jego repozytoriami AUR.

Nieciekawe wyniki w odniesieniu do wydajności I/O pamięci masowej wymagają jednak głębszego zbadania. Jeśli nawet na szybkim SSD doszło do tak dużego spadku wydajności, to co z dyskami talerzowymi na starszych komputerach? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie oczywiste. Kwestię tę już niebawem sprawdzimy po pojawieniu się łatki na Windows 7.

© dobreprogramy
s