Motorola Razr i XT890 - podsumowanie

Podczas testów mało pisałem o wadach i zaletach Motoroli, więc czas to nadrobić.

Plusy

Wyświetlacz

Jego przekątna wynosi 4.3", a rozdzielczość 960x540 px. Jak na AMOLEDa przystało kolory są żywe, a kąty wodzenia duże. Czytelność na słońcu jest dobra, ale nieco gorsza niż w Nokii E7. Pomimo, że matryca jest typu PenTile nie jest to zauważalne podczas normalnej pracy.

Budowa

Przód telefonu pokrywa tafla szkła Gorilla Glass, a tył polimer, zwany Kevlarem. Ramka wokół telefonu jest plastikowa, w okolicy mikrofonu, po ściśnięciu skrzypi, ale nie przeszkadza to w normalnym używaniu. Podczas miesięcznych testów szkło udało mi się zarysować (telefon nosiłem w kieszeni razem z monetami oraz kluczami), natomiast Kevlar ciągle wyglądał jak nowy. Telefon jest także stosunkowo lekki - waży 126 gramów.

Bateria

Akumulator o pojemności około 2000 mAh pozwala na pracę przez niecałe 2 dni bez szukania źródła prądu. Przez okres testów jasność była cały czas ustawiona na Automatyczną, a wszelkie synchronizacje były aktywne.

Wydajny procesor Intel Atom

Podczas okresu testowania ani razu nie udało mi się doprowadzić Motoroli, do stanu, w którym procesor nie byłby w stanie zapewnić płynnej pracy telefonu.

SmartAction

Aplikacja przygotowana przez Motorolę do automatyzacji niektórych zadań. Można ustawić na przykład wyciszenie połączeń podczas, gdy jesteśmy w szkole lub tryb Oszczędzanie energii, gdy idziemy spać.

Plusy ujemne

Nie do końca stabilny system

Kilkukrotnie zdarzyło się, że nie działało WiFi lub Bluetooth. Pomagał dopiero restart telefonu.

Aparat

Aparat w Motoroli posiada matrycę o rozdzielczości 8 MP z funkcją Autofocus, ale zdjęcia wychodzą raczej słabo. Przydatna jest natomiast funkcja Touch Focus (dotykamy ekran w miejscu, który chcemy wyostrzyć).
Przykładowe zdjęcia są dostępne na konkursowym fan page'u.

Zgodność z aplikacjami

Przez zastosowanie mało popularnej architektury procesora w telefonach - x86 zamiast ARM niektóre aplikacje działają niepoprawnie lub w ogóle się nie uruchamiają. Podstawowe aplikacje (np. przeglądarka, Dropbox, Evernote) działają bez problemów. Najwięcej problemów sprawiają gry wydane przez Gameloft.

Jakość muzyki

Audiofilem nie jestem, ale Motorola gra na słuchawkach wyraźnie gorzej od Nokii E7. Dźwięk jest cichszy i ogólnie słychać tak jakby mniejszy zakres dźwięków. Na obu telefonach używałem standardowych odtwarzaczy z różnymi ustawieniami korektora, więc być może inne odtwarzacze poprawią jakość dźwięku w Motoroli.

Nieprzyjemnie ciepły pod obciążeniem

Podczas grania (około 30-40 minut) lub korzystania z przeglądarki (około 60-70 minut) bateria nagrzewa się, przez co trzymanie go w ręku jest nieprzyjemne.

Klient E-Mail działa własnym życiem

Aplikacja do obsługi poczty innej niż GMail jest kompletnie nieprzydatna. Skonfigurowałem konto na WP.pl i aplikacja pobierała głównie listy z folderu SPAM lub te, które przeczytałem 2 lata temu.

Czy kupiłbym ten telefon?

Wydaję mi się, że nie. Poza dużą ilością dobrych pod względem grafiki gier Motorola nie oferuje niczego więcej od mojego aktualnego telefonu - Nokia E7. Aktualny telefon posiada wszystkie funkcje których potrzebuję (darmowa nawigacja, pakiet Office, menedżer plików z dostępem do chmury, klient email) i na dodatek działają poprawnie. Nieporównywalnie lepsza jest tylko (albo aż) przeglądarka internetowa.

W tym miejscu chcę podziękować redakcji DobrychProgramów oraz Intelowi za użyczenie telefonu do testów. Szczególne podziękowania należą się panu Krzysztofowi Fiedor, za zorganizowanie wysyłki oraz odbioru paczek z testowym sprzętem.

Spis moich wpisów o Motoroli z procesorem Intel:

Odcinek 1 Hello Moto,
Odcinek 2 Motorola Razr i XT890 - konfiguracja Aero2,
Odcinek 3 Jak bardzo wydajny jest Intel Atom Z2480 w Motoroli Razr i X...
Odcinek 4 Jak bardzo wydajny jest Intel Atom Z2480 w Motoroli Razr i X...
Odcinek 5 Mobilne procesory Intel Atom - krótka historia, por...
Odcinek 6 Motorola Razr i XT890 - podsumowanie