reklama

„Jestem mordercą” w Sieci w 720p, mimo że nie miał wydania na DVD. Producent o wyciek oskarża Onet

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

„Jestem mordercą”, ciepło przyjęty przez krytykę najnowszy film Macieja Pieprzycy, cieszy się sporym powodzeniem na torrentach i pirackich serwisach steamingowych – dostępna jest nawet kopia 720p, całkiem niezłej jakości. Skąd się na nich jednak wziął, skoro nie miał jeszcze nawet swojej premiery na DVD? Odpowiedź jest dość zaskakująca. Najwyraźniej wyciekł z onetowej platformy Vod.pl.

Producent filmu, RE Studio, przekazać miał cyfrową kopię „Jestem mordercą” zespołowi serwisu Vod.pl, ponieważ film ten kandyduje do Orłów 2017 – nagrody polskiego przemysłu filmowego. Organizująca ten konkurs Niezależna Fundacja Filmowa zorganizowała przegląd kandydujących filmów m.in. na onetowej platformie wideo – miała być tam udostępniona w ramach zamkniętej, zabezpieczonej hasłem sekcji tylko dla członków Polskiej Akademii Filmowej.

Piraci tylko na to czekali. Mimo że o przekazaniu kopii miał wiedzieć jedynie producent filmu, dystrybutor i pracownicy Onetu odpowiedzialni za organizację przeglądu, już w kilka godzin po jej pojawieniu się na serwerach, miało dojść do 34 prób włamań na serwery. Któraś z nich musiała być skuteczna. Zanim film zdążyli obejrzeć członkowie PAF-u, już był wysiewany przez BitTorrenta i wgrywany na cyberschowki.

Gdy producent dowiedział się o tym wszystkim, zażądał od Onetu natychmiastowego usunięcia kopii z serwerów Vod.pl. Nie wiadomo po co – czy miało to ograniczyć liczbę źródeł filmu w Sieci? W konsekwencji tego usunięcia, nie wszyscy członkowie PAF będą mieli możliwość obejrzenia „Jestem mordercą”, co stwarza precedens nierównych szans wszystkich kandydatów – skarży się RE Studio, jakby nie zauważając, że samo chciało usunięcia filmu z Vod.pl, a członkom Polskiej Akademii Filmowej znalezienie „Jestem mordercą” w innych miejscach w Sieci raczej nie powinno sprawić problemu.

O tym akcie piractwa filmowego poinformowana została już Prokuratura Okręgowa w Warszawie. RE Studio liczy na to, że postępowanie pozwoli wyjaśnić wszystkie okoliczności, a winni zostaną ukarani – by w przyszłości pozwoliło to wzmocnić ochronę wysiłków kreatywnych i finansowych polskich filmowców.

Najwyraźniej polscy filmowcy nigdy nie słyszeli o amerykańskim pisarzu Stewarcie Brandzie, który podczas pierwszej The Hackers Conference w Kalifornii powiedział Steve’owi Wozniakowi to słynne zdanie: informacja pragnie być wolna. Zacytujemy je w całości:

Z jednej strony informacja chce być droga, ponieważ jest tak bardzo wartościowa. Właściwa informacja we właściwym czasie zmienia twoje życie. Z drugiej strony informacja pragnie być wolna, ponieważ koszt jej wydostania się na zewnątrz stale maleje. Te dwa podejścia będą ze sobą walczyć – napięcie nigdy nie ustąpi.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama