Kaspersky System Checker Kaspersky System Checker 1.2.0.290 (28.03.2018)

Strona główna Windows Narzędzia Narzędzia systemowe
Pob​ierz program
Asystent może proponować instalację ofert reklamowych, na które nie musisz wyrażać zgody w celu pobrania programu. Możesz też użyć linków bezpośrednich bez asystenta (przycisk obok). W przypadku omyłkowej instalacji niechcianego oprogramowania polecamy skorzystanie z naszego poradnika.

Kaspersky System Checker to niewielkie i niewymagające instalacji narzędzie do wykrywania wszelakich błędów mogących powodować nieprawidłowe działanie systemu operacyjnego Windows.

Program podczas swojego działania analizuje komputer w poszukiwaniu jak największej liczby nieprawidłowości mogących mieć wpływ na stabilność oraz szybkość pracy środowiska operacyjnego. Kaspersky System Checker potrafi skontrolować ustawienia zapory sieciowej oraz oprogramowania antywirusowego, działanie komponentów sprzętowych i zainstalowanych dla nich sterowników, krytyczne aktualizacje systemu, konta użytkowników, rozmiar zbędnych plików tymczasowych itp.

Ponadto Kaspersky System Checker wyposażony został w narzędzia dostarczające szczegółowych informacji o komputerze, wyświetlające informacje o zainstalowanych rozszerzeniach dla przeglądarek czy pozwalające usuwać z komputera zainstalowane na nim aplikacje.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

wszechstronność skanowania, dokładny raport końcowy
brak opcji naprawy wykrytych problemów, brak menu pomocy, zaprzestanie wsparcia
ocena użytkownika
24.02.2019 17:40 • Recenzja do wersji 1.2.0.290 (10.02.2018)

Kaspersky System Checker to jeden z programów autorstwa Kaspersky Lab, przeznaczony, zgodnie z nazwą, do sprawdzenia systemu operacyjnego pod kątem czyhających zagrożeń. Program funkcjonuje w wersji portable i jest gotowy do użycia bezpośrednio po pobraniu, po uruchomieniu go jako KSC Launcher. Program skanuje cały komputer po czym wyświetla komunikat końcowy w formie pliku html (file:///Users/User/Documents...). Raport podzielony jest na trzy kategorie, a jego lektura dostarcza ważnej wiedzy o systemie i możliwych zagrożeniach:

I kategoria: Problemy (Problems). Informacje opatrzone zostały czerwoną tarczą z białym wykrzyknikiem; w moim wypadku wyświetlone zostały 2 komunikaty:
1. Eksplorator Windows: wyświetlanie znanych rozszerzeń typów plików jest wyłączone. I wyjaśnienie: "Złośliwe oprogramowanie często maskuje swój plik wykonywalny, aby nadać mu wygląd popularnych formatów plików (dokumenty, obrazy, muzyka, filmy itp.), zastępując ikony dla tych kategorii. Gdy wyświetlanie znanego typu rozszerzeń plików jest wyłączone, plik "obraz.jpg.exe" wyświetli się jako "obraz ...". W ten sposób można uruchomić złośliwy program, który da atakującemu możliwość przejęcia kontroli nad systemem i jego danymi na komputerze." Potraktowałem to ostrzeżenie poważnie i zmieniłem stosowne ustawienia wybierając w Panelu sterowania zakładkę "Opcje folderów", a w niej "Widok", w którym odhaczyłem opcję: ukryj rozszerzenia plików. Teraz będę mógł sprawdzić, czy wśród moich plików nie ukrył się jakiś .exe.

2. Wykryto problem menedżera urządzeń. "Urządzenie MpKsl77623a44 ma błąd: Urządzenie nie jest obecne, nie działa poprawnie lub nie ma zainstalowanych wszystkich sterowników. (Kod 24)." Chodzi przypuszczalnie o sterowniki, ale na razie nie wiem, jak ten problem rozwiązać.

II kategoria: Zalecenia (Recommendations), Informacje opatrzone są tarczą niebieską z białym wykrzyknikiem. Znalazły się tu ostrzeżenia przed uruchomieniem malware za pośrednictwem funkcji autouruchamiania z: dysków twardych, dysków sieciowych, CD/DVD, pendrive’ów, aparatów fotograficznych oraz poprzez wysyłanie raportów o błędzie Internet Explorera (którego akurat nie używam) i ciasteczka przechowywane na komputerze.
Przykładowe ostrzeżenie: "Autouruchamianie z dysków twardych jest dozwolone. Niektóre złośliwe oprogramowanie zastępuje plik autorun.inf i kopiuje się na wszystkie dostępne dyski twarde. Pozwala to atakującemu uzyskać kontrolę nad systemem i danymi użytkownika. Gdy jeden z dysków jest podłączony do komputera, na którym jest włączone automatyczne uruchamianie z dysku, złośliwe oprogramowanie zostaje uruchomione". Tyle ostrzeżenie. Otworzyłem ponownie Panel Sterowania i zakładkę "Autoodtwarzanie", gdzie mam domyślnie ustawione autoodtwarzanie CD i DVD w Windows Media Playerze, a w pozostałych wypadkach jestem pytany, czy mogę uruchomić odtwarzanie. To chyba dobry wybór, ale dziękuję KSC, że mi o tym przypomniał.

I wreszcie ostatnia grupa: Wykonane skany (Performed Checks) - tarcza zielona z białym ptaszkiem. Skaner wyświetlił 10 komunikatów, wymienię je po kolei, bo są ważne:

1. Nie wykryto żadnego złośliwego oprogramowania,
2. Nie wykryto problemów z lukami w systemie,
3. nie wykryto problemów podczas skanowania krytycznych aktualizacji systemu,
4. nie wykryto żadnych problemów z firewallem,
5. nie wykryto problemów z programem antywirusowym,
6. nie wykryto problemów ze zrzutami pamięci,
7. nie wykryto problemów z uptimem,
8. nie wykryto problemów z folderem tymczasowym użytkownika,
9. nie wykryto problemów z rozmiarem folderów tymczasowych dla wszystkich użytkowników,
10. nie wykryto problemów z kontrolą konta użytkownika.

Na tej podstawie wnioskuję, że z moim komputerem jest wszystko w porządku.

Pod komunikatami znalazły się dane o: systemie, BIOS-ie, płycie głównej, zainstalowanym programie antywirusowym, procesorze, RAM-ie, chipsecie, monitorze i karcie dźwiękowej oraz o wolnej przestrzeni na dyskach logicznych: A, C, D, i E.

W sumie KSC to cenny i wart polecenia program, dostarczający wiedzy o rzeczywistych lub potencjalnych zagrożeniach komputera, zainstalowanego na nim systemu operacyjnego, zainstalowanych programach i podłączonych urządzeniach peryferyjnych. Jego znaczenie byłoby większe, gdyby zawierał on opcję naprawy wykrytych problemów lub chociaż podsuwał jakieś rozwiązanie. W przeciwnym razie odpowiedzi trzeba szukać w sieci. No, ale w końcu to tylko skaner. I to zadanie wykonuje bez zarzutu. Szkoda, że Kaspersky Lab w lipcu 2018 roku zaprzestał jego rozwijania. 4,9 gwiazdki.

Szybkość działania
Brak
ocena użytkownika
13.01.2018 13:12 • Recenzja do wersji 1.2.0.290 (29.12.2017)

Bardzo dobrze skanuje komputer określając w informacji systemowej dokładnie z jakimi komponentami mamy do czynienia. Szerokie spektrum detekcji. Przy okazji idealny w sytuacji samodzielnego poszukiwania aktualizacji sterowników (podaje m. in. model komputera, numer BIOS, procesor, karta graficzna). Dodatkowe zalecenia ostrzegają, że włączone jest np.: automatyczne uruchamianie multimediów oraz dlaczego nie jest to zalecane.
Oczywiście w języku angielskim, ale po pierwsze słownictwem powszechnie zrozumiałym dla zwykłego użytkownika internetu, a po drugie wystarczy zapisać wynik (zapisuje w html), otworzyć w przeglądarce i przetłumaczyć te parę zdań dowolnym translatorem.
Program nie wymaga instancji, stąd do deinstalacji wystarczy skasować.