reklama

Kioskarka zajrzy do dowodu, ale szybko o tym zapomni: Plus wciągnął Ruch w rejestrację prepaidów

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Telekomy nie ustają w zachęcaniu do rejestracji prepaidów, a zarazem poszukiwaniu sposobów na ułatwienie tego niewdzięcznego procesu. Trudno im się dziwić – jeśli nie dopełnią tego obowiązku, stracą miliony klientów. Plus uznał, że może skrócić dystans między klientem a operatorem, wykorzystując kioski Ruchu.

Gdy dyskutowano nad konsekwencjami tego dotyczącego pre-paidów punktu ustawy antyterrorystycznej, oponenci podkreślali, że zmuszenie użytkowników pre-paidów do masowej rejestracji oznaczać będzie wycieki danych osobowych na wielką skalę. Jak to bowiem miałoby wyglądać, kupujący starter klient miałby się dawać spisywać w kiosku, Biedronce czy innej Żabce, zaś ci, którzy już prepaidy kupili wcześniej, mieliby wracać do punktów zakupu z dowodami osobistymi?

Ostatecznie większość operatorów postawiła na stworzenie internetowych systemów rejestracji, uzupełnionych usługą kurierską – to kurier miałby poświadczać tożsamość nabywcy. Jak ktoś nie chciałby kuriera, to może pofatygować się osobiście do placówki operatora, gdzie poświadczenia miałby dokonać pracownik. Plus jednak wraca do pierwotnego założenia. Rejestracja będzie możliwa w kiosku.

Każdy kupujący starter Plusa w kiosku sieci Ruch będzie mógł zarejestrować nowy numer bezpośrednio w miejscu zakupu, to znaczy u kioskarza. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty, paszport lub kartę stałego pobytu. Plus zapewnia, że nie należy się obawiać o bezpieczeństwo tego procesu, ponieważ dane użytkowników trafią bezpośrednio na jego serwery, z zachowaniem wymogów ustawy o ochronie danych osobowych. Miejmy nadzieję, że kioskarze nie będą mieli ukrytych kamerek do robienia zdjęć dowodom, bo wówczas żadna ustawa nie pomoże.

Tak samo w kiosku Ruchu będzie można zarejestrować kartę już posiadaną. Wówczas należy mieć ze sobą numer karty SIM, do sprawdzenia po wysłaniu SMS-a o treści KARTA na numer 80105 (SMS jest bezpłatny). Za pomocą SMS-a posiadacze abonamentów lub już aktywnych numerów pre-paid będą też mogli rejestrować nowe pre-paidy – wystarczy, że wyślą z aktywnego numeru SMS na numer 80106 o treści DOPISZ i numerem telefonu na kartę.

Wygodniejsze metody rejestracji, atrakcyjne bonusy – można powiedzieć, że łatwo nas kupili. Protestów przeciwko ustawie antyterrorystycznej przecież nie ma żadnych, szczególnie teraz po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży, które przebiegły bez terrorystycznych incydentów, nawet garnki nigdzie nie wybuchły.

W konsekwencji więc anonimowość telefonii komórkowej znacznie zmaleje, operatorzy będą dysponowali znacznie lepszymi bazami klientów i powiązań między nimi, a nam pozostaje tylko mieć nadzieję, że panie kioskarki będą szybko zapominały odczytane z dowodów dane osobowe (przymykać oczu nie mogą), sami zaś terroryści nie będą mieli pieniędzy na tanie wino dla kloszarda pod Biedronką.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama