Koniec Intel Developer Forum – koniec znaczenia PC w informatyce

Strona główna Aktualności

O autorze

Rok po roku Intel Developer Forum (IDF) było imprezą, na której ten największy producent mikroprocesorów na świecie wyjawiał swoje plany, a wręcz wytyczał trendy, i to nie tylko dla branży PC, ale dla całej, szeroko rozumianej informatyki. Gdy zainteresowanie pecetami zaczęło spadać, Intel zaczął prezentować inne ciekawe rzeczy – robotykę, Internet Rzeczy, wirtualną rzeczywistość… Pula ciekawych zagadnień najwyraźniej się jednak wyczerpała. W tym roku, i zapewne w kolejnych także, Intel Developer Forum już nie będzie.

Ewoluując portfolio swoich imprez, Intel zdecydował się pójść naprzód i zakończyć program IDF. Dziękujemy wam za niemal 20 wspaniałych lat z Intel Developer Forum! Intel ma liczne zasoby dostępne na intel.com, w tym Resource Center i Design Center, gdzie znajduje się dokumentacja, oprogramowanie i narzędzia dla projektantów, inżynierów i programistów. Jak zawsze, jeśli nasi klienci, partnerzy i deweloperzy mają pytania, to powinni skontaktować się z przedstawicielami Intela.

Takim lakonicznym komunikatem Chipzilla kończy pewną epokę – centrum konferencyjne Moscone w San Francisco, które gościło przez tyle lat tysiące uczestników IDF, w tym roku przez te kilka dni sierpnia będzie chyba stało puste. Co je zastąpi – i czy cokolwiek je zdoła zastąpić, tego nie wiadomo. Być może po prostu już nie ma czego zastępować. W harmonogramie produktowym Intela nie widać nic ciekawego na horyzoncie, co byłoby warte wielkiej odsłony na wielkiej, corocznej imprezie.

Amerykańskie media zdołały uzyskać nieoficjalne wyjaśnienia, dotyczące tej brzemiennej dla branży IT decyzji. Przede wszystkim chodzi o to, że przez ostatnie kilka lat Intel przeszedł znaczącą transformację. Już nie jest firmą skupioną na PC, rdzeniem działalności stały się centra danych i te nowe, wschodzące technologie (np. Internet Rzeczy, telekomunikacja, motoryzacja), do których IDF po prostu już nie przystaje.

Nowa strategia imprezowa Intela to tematyczne eventy, dotyczące np. sztucznej inteligencji czy technologii przemysłowych, powiązane z obecnością na mniejszych, branżowych imprezach partnerów Intela. W ten sposób miałoby być możliwe skuteczniejsze dotarcie ze swoją ofertą tam, gdzie to ma znaczenie. Firma już nie potrzebuje jednego komunikatu dla wszystkich, ponieważ jest wszędzie i zajmuje się (niemal) wszystkim. Zerwanie z dorocznym spektaklem w San Francisco, choć oznaczać będzie sporo kłopotów logistycznych, jest symboliczne – w informatyce na dobre zakończyliśmy erę PC, wchodzimy w erę skomputeryzowanego całego świata.

© dobreprogramy