r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Laptop solarny z Ubuntu będzie działać 10 godzin po 2 godzinach ładowania

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Gadżetów wyposażonych w baterie słoneczne nie brakuje, ale konstrukcja laptopa z panelem solarnym zdolnym go w zupełności naładować, a nie tylko dostarczyć trochę dodatkowej energii, jest nie lada wyzwaniem. Wygląda jednak na to, że wkrótce taka maszyna trafi na rynek. Kanadyjska firma SOL już podała specyfikację swoich laptopów.

O laptopach ładowanych energią słoneczną mówi się od lat. Nikogo pewnie nie zdziwi, że Apple i na takie rozwiązanie posiada patent. W 2010 roku firma zastrzegła wzór pokrywy laptopa, która mogłaby skupiać więcej światła na panelu. Warto przypomnieć też wyposażony w 2 panele projekt laptopa Luce, który został wyróżniony w konkursie organizowanym przez Fujitsu, ale do produkcji nie wszedł i nie wiadomo nawet, czy był testowany.

Bardziej realny był zaprezentowany w 2009 roku netbook Gyy firmy iUnika, kierowany do krajów rozwijających się — kosztował 220 dolarów, był wykonany z przyjaznych środowisku, ale solidnych materiałów i miał modem 3G. Samsung NC215S wszedł na rynek w połowie 2011 roku. Wyposażony w matową matrycę 1024×600 o przekątnej 10,1 cala z podświetleniem LED i panel solarny na klapie netbook miał idealnie nadawać się do pracy na zewnątrz. Bateria miała pozwalać na 10 godzin pracy, a panel miał przedłużyć ten czas o kolejne 2 godziny lub umożliwić doładowanie baterii, kiedy laptop był uśpiony. Maszyna kosztowała 399 dolarów.

r   e   k   l   a   m   a

SOL również jest realnym produktem, który niebawem będzie można kupić za 350 dolarów. Maszyna jest promowana jako terenowa, offroadowa, sportowa i przemysłowa zarazem, a przy tym w ogóle nie wymaga podłączania do zasilacza dzięki rozkładanemu panelowi słonecznemu w pokrywie. Producent zapewnia, że 2 godziny ładowania pozwolą na 8-10 godzin pracy. Warto zaznaczyć, że za 50 dolarów więcej można kupić wersją uszczelnioną, którą możemy spokojnie zanurzyć w wodzie. Laptopy SOL będzie można kupić z zainstalowanym Ubuntu.

We wzmocnionej obudowie znajdziemy 13,3-calowy ekran LCD WXGA 1366×768, procesor Intel Atom D2500 1.86 GHz Dual Core, układ graficzny Intel GMA3600, 2 lub 4 GB RAM-u DDR3 SDRAM firmy Kingston i dysk SATA 320 GB firmy Seagate. Ponadto, jak przystało na maszynę terenową, laptop został wyposażony w WiFi 2,4/5 GHz, GPS i wielozakresowy modem 3G/4G/LTE, który powinien działać na całym świecie. Mamy do dyspozycji także 3-megapikselową kamerkę, głośniki stereo, 3 gniazda USB 2.0, gniazdo na słuchawki, HDMI, LAN i czytnik kart pamięci. Dostępnych jest 5 wersji kolorystycznych.

Konstrukcja laptopa nie pozostawia wątpliwości, do kogo jest kierowany — jego możliwości w pełni wykorzystają przede wszystkim podróżnicy. Niestety maszyna nie jest lekka — waży prawie 2,3 kilograma — ale przynajmniej nie trzeba ze sobą nosić dodatkowego balastu w postaci zasilacza.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.