Lepiej z zarządzaniem pamięcią w Firefoksie

Strona główna Aktualności

O autorze

Duże zużycie pamięci było jednym z problemów, na który najczęściej narzekali użytkownicy przeglądarki Mozilli. Testy Firefoksa 3 Beta pokazują, że nowa wersja przyniesie spore zmiany w tym względzie.

Po dosyć intensywnym przeglądaniu stron internetowych otwartych w 50 kartach i zamknięciu ich nowy Firefox (Beta 4) zużywa mniej niż połowę pamięci, jakiej potrzebowała wersja 2.0.0.12. Inne przeglądarki podczas oglądania stron potrzebują więcej pamięci a po zamknięciu zakładek zwalniają mniejszą ilość pamięci. W przypadku Internet Explorera 7 zużycie pamięci rośnie cały czas podczas przeglądania i nie zmniejsza się po zamknięciu zakładek. Widać to dobrze na wykresie, który obrazuje wyniki testów wykonanych za pomocą frameworka Talos pod Windows Vista. Safari 3.0.4 Beta i Internet Explorer 8 Beta nie zostały przetestowane gdyż zawiesiły się w trakcie testu.

Aby zmniejszyć zużycie pamięci w Firefoksie 3 jego twórcy wykorzystali wiele różnych metod. M.in. wykorzystano alokator jemalloc z FreeBSD oraz ograniczono liczbę alokacji pamięci, głównie podczas uruchamiania, aby zmniejszyć fragmentację pamięci. Dodano też mechanizm odnajdujący nieużywane obiekty utworzone w pamięci. Może on zwalniać także obiekty stworzone przez wtyczki do Firefoksa.

Lepsze zarządzanie pamięcią sprawi nie tylko, że praca z Firefoksem stanie się przyjemniejsza ale też pozwoli mu zagościć na urządzeniach mobilnych, które z natury oferują uboższe zasoby sprzętowe.

© dobreprogramy

Komentarze