Okaleczone rozszerzenia: w Firefoksie 57 wiele będzie już niemożliwe

Okaleczone rozszerzenia: w Firefoksie 57 wiele będzie już niemożliwe

06.04.2017 20:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od wielu miesięcy już słychać o niezadowoleniuautorów rozszerzeń Firefoksa z interfejsów WebExtensions, którestaną się jedynym dostępnym sposobem modyfikowania tejprzeglądarki od wersji 57. Zamiast tych wszystkich możliwościoferowanych przez technologie XUL i XPCOM, dostajemy biedę jak wGoogle Chrome – JavaScript, CSS i HTML nad skromnym API. Najgorzejsytuacja wygląda w wypadku tych najbardziej rozbudowanychrozszerzeń, takich jak choćby popularny Tab Mix Plus, znacznierozszerzający możliwości przeglądania w kartach. Sytuacjiprzyjrzała się w końcu sama Mozilla, a wyniki jej audytu dają domyślenia

W marcu producent Firefoksa ogłosił, że uruchamia programwzajemnej pomocy dla twórców klasycznych rozszerzeń, którzychcieliby przenieść je na WebExtensions. Dzieląc siędoświadczeniami, można by było szybciej rozwiązać problemyblokujące migrację. Ale czy te problemy w ogóle są rozwiązywalne?

Autor dodatku Tab Mix Plus zgłosił swoje zainteresowanieprzygotowaniem jego nowej wersji, która działać będzie naFirefoksie 57+. Przyznał jednak, że nie potrafi zrobić tego sam,bez pomocy Mozilli i społeczności. Pomoc producenta nadeszła wpostaci audytu rozszerzenia – zbadano je funkcja po funkcji,analizującczy możliwe jest odtworzenie tego wszystkiego w ramachWebExtensions.

Pasek kart – poza zasięgiem WebExtensions
Pasek kart – poza zasięgiem WebExtensions

Nie jest dobrze, ale nie jest też tragicznie. Dostępne APIpozwalają na zarządzanie sesją, zachowaniem linków i obsługęzdarzeń, dają też dostęp do niektórych ustawień zaawansowanych.

Wyglądu samych kart też nie zmienimy
Wyglądu samych kart też nie zmienimy

Niestety jednak nic się nie da zrobić z paskiem kart ani też zwyglądem samych kart – czyli de facto najbardziej przydatnymifunkcjami rozszerzenia. Nie ma też obsługi gestów i kliknięćmyszy, skrótów klawiaturowych czy trybu jednego okna. Nie możnanawet kontrolować zachowania przełączania między kartami czyotwierania linków w wybranych kartach.

Tak okrojone możliwości rozszerzenia na WebExtensions czynią zniego jedynie protezę tego, czym było na XUL-u. Czy da się z tymcoś zrobić? Być może… w przyszłości. Mozilla zapowiada, że wprzyszłości pojawią się nowe API WebExtensions, które pozwoląuchwycić brakujące funkcjonalności. Terminów jednak nie podano.Firefox 57 będzie prawdziwym pogromem dla rozbudowanych rozszerzeń– i niewykluczone, że po jego wydaniu Mozilla straci wielu swoichpower-userów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (145)
Zobacz także