r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Linux na wszystkich 500 najpotężniejszych superkomputerach świata

Strona główna AktualnościSPRZĘT

Projekt Top 500 co pół roku aktualizuje swoją listę 500 najpotężniejszych komputerów świata. W tym roku zestawienie składa się w 100% z superkomputerów, na których zainstalowano oprogramowanie wykorzystujące linuksowe jądro. Niezmiennie od roku na szczycie listy znajduje się Sunway TaihuLight z Chin. Kraj Środka wygrywa także z USA w stosunku 202 do 142 pod względem liczby superkomputerów.

Dominacja Linuxa w świecie superkomputerów nikogo już nie dziwi – całkowita dominacja listy Top 500 miała miejsce już w zeszłym roku, niemniej w ostatnim wydaniu rankingu pojawił się IBM-owy AIX. Poprzednia lista opublikowana w czerwcu składała się w rezultacie w 99.6% jednostek, na których zainstalowano system operacyjny z linuksowym jądrem.

Na opublikowanej przez Projek TOP 500 liście znajdziemy także bardziej szczegółowe informacje na temat działajacego na superkomputerach oprogramowania. Wiemy, że 5 maszyn pracuje na Ubuntu OpenStack, z kolei na kolejnych 20 zainstalowana jest dystrybucja Red Hat Enterprise Linux. Jak dowiadujemy się z listy, na 109 maszynach znajdziemy opartego na Red Hat Enterprise Linux CentOS-a.

r   e   k   l   a   m   a

Komputerem numer jeden jest Sunway TaihuLight z Chin. Co ciekawe, maszyna od poprzedniego posiadacza tytułu jest trzy razy szybsza. A wszystko za sprawą potężnego CPU składającego się z 40960 64-bitowych procesorów RISC. Jego moc obliczeniowa wynosi 125 PFLOPS, posiada też 1,31 PB pamięci operacyjnej. Z kolei polski Prometheus został sklasyfikowany na 77 miejscu, co jest spadkiem w porównaniu do poprzedniego zestawienia — w czerwcu zajmował 71 miejsce.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.