reklama

Linux na wszystkich 500 najpotężniejszych superkomputerach świata

Strona główna Aktualności

O autorze

Konsekwentnie trzyma się lewego pasa autostrady. Lubi szybki chód chodnikiem, narowisty jazz oraz infradźwiękowy metal. Nie przeszkadza mu wolne oprogramowanie.

Projekt Top 500 co pół roku aktualizuje swoją listę 500 najpotężniejszych komputerów świata. W tym roku zestawienie składa się w 100% z superkomputerów, na których zainstalowano oprogramowanie wykorzystujące linuksowe jądro. Niezmiennie od roku na szczycie listy znajduje się Sunway TaihuLight z Chin. Kraj Środka wygrywa także z USA w stosunku 202 do 142 pod względem liczby superkomputerów.

Dominacja Linuxa w świecie superkomputerów nikogo już nie dziwi – całkowita dominacja listy Top 500 miała miejsce już w zeszłym roku, niemniej w ostatnim wydaniu rankingu pojawił się IBM-owy AIX. Poprzednia lista opublikowana w czerwcu składała się w rezultacie w 99.6% jednostek, na których zainstalowano system operacyjny z linuksowym jądrem.

Na opublikowanej przez Projek TOP 500 liście znajdziemy także bardziej szczegółowe informacje na temat działajacego na superkomputerach oprogramowania. Wiemy, że 5 maszyn pracuje na Ubuntu OpenStack, z kolei na kolejnych 20 zainstalowana jest dystrybucja Red Hat Enterprise Linux. Jak dowiadujemy się z listy, na 109 maszynach znajdziemy opartego na Red Hat Enterprise Linux CentOS-a.

Komputerem numer jeden jest Sunway TaihuLight z Chin. Co ciekawe, maszyna od poprzedniego posiadacza tytułu jest trzy razy szybsza. A wszystko za sprawą potężnego CPU składającego się z 40960 64-bitowych procesorów RISC. Jego moc obliczeniowa wynosi 125 PFLOPS, posiada też 1,31 PB pamięci operacyjnej. Z kolei polski Prometheus został sklasyfikowany na 77 miejscu, co jest spadkiem w porównaniu do poprzedniego zestawienia — w czerwcu zajmował 71 miejsce.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama