Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Bridge Linux: Instalacja – wprowadzenie

Zgodnie z obietnicą, złożoną w poprzednim wpisie Bridge Linux, czyli Arch z "ludzką twarzą", przedstawiam mini-przewodnik instalacji systemu operacyjnego Bridge Linux. Prezentuje on, zarówno przygotowanie nośnika instalacyjnego, jak i całość procesu instalacji, omawiając, krok po kroku, wszystkie jego elementy: od uruchomienia wersji live, do pierwszego startu zainstalowanego systemu. Ważniejsze i bardziej złożone czynności postaram się dokładnie wyjaśnić i szczegółowo omówić, a opis zilustrują, ponadto, stosowne zrzuty ekranu.

Na potrzeby niniejszego wpisu przeprowadzono instalację systemu: Bridge Linux 2012.4 KDE, w wersji 32 bit (i686) na wirtualnym dysku twardym o pojemności 20 GB, przy użyciu programu VirtualBox w wersji 4.1.12 OSE, rev. 77245, działającego na 64-bitowej wersji systemu operacyjnego Bridge Linux 2012.4.

Z uwagi na to, że stanowiący bazę dla niniejszego przewodnika, materiał jest bardzo obszerny (zwłaszcza w zakresie grafiki), wpis został podzielony na kilka części. Całość, w postaci pliku .pdf, dostępna będzie do pobrania po zakończeniu serii (linki podam w ostatniej części).

Przygotowanie nośnika instalacyjnego

Jak już wspominałem poprzednio, Bridge Linux dostępny jest w kilku odmianach: z Xfce, GNOME, KDE oraz wersja „Light” (domyślnie, zawierająca środowisko LXDE lub opcjonalnie, OpenBox, czy FluxBox) – każda z nich, w wersji 32-bitowej (i686) oraz 64-bitowej (x86_64).

Pobieramy, zatem, obraz .iso interesującej nas wersji dystrybucji:

Kiedy plik .iso z właściwą wersją Bridge'a jest już pobrany, sprawdzamy, dla pewności, jego sumę md5 i – o ile jest ona w porządku (jeśli nie, określony plik należy pobrać ponownie) – przystępujemy do przygotowania pendrive'a, z którego zainstalujemy system na dysku.

Istnieje, oczywiście, możliwość wypalenia płyty DVD, ale ze względu na czasochłonność, zarówno jej przygotowania, jak i późniejszej instalacji, bez wątpienia, najwygodniej będzie skorzystać z memory sticka.

Najprostszym sposobem utworzenia instalacyjnego pendrive'a z Bridge'em, będzie użycie komendy dd – przynajmniej w dowolnym GNU/Linuksie.

Z tego, co mi wiadomo, program dd, dostępny jest także dla systemu Windows (link) – niestety (z uwagi na to, że żyję na bezludnej wyspie o bardzo restrykcyjnym prawie autorskim, jedynym systemem operacyjnym, jakiego mogę legalnie używać, jest GNU/Linux :) ), nie mam żadnej możliwości przetestowania komendy dd pod systemem z Redmond. Nie orientuję się również, czy i jakie są inne sposoby „zrzucenia” obrazu .iso na pendrive'a, działające na tej platformie.

W systemie spod znaku antylopy gnu i pingwina, polecenie dd działa, według schematu:

# dd if=[ścieżka dostępu do obrazu iso] of=[pendrive] gdzie:
[ścieżka dostępu do obrazu iso] – miejsce, w którym zapisano obraz Bridge'a;
[pendrive] – urządzenie systemowe, do którego przypisany jest pendrive, np., /dev/sdb;

Zakładając, że plik iso: bridge-kde-2012.4-i686.iso znajduje się w: /home/user_login/pobrane, a pendrive, to – poza twardym dyskiem i CD/DVD Romem – jedyny napęd podłączony do komputera, w konsoli wykonujemy:

# dd if=/home/user_login/pobrane/bridge-kde-2012.4-i686.iso of=/dev/sdb

Po zakończeniu zapisu, nośnik instalacyjny będzie gotowy do uruchomienia.

W tym miejscu chciałbym zwrócić uwagę na jeszcze dwie, istotne kwestie.

Po pierwsze, zapisu obrazu iso na pendrive'a dokonywać należy albo będąc zalogowanym na koncie root (stąd, w przykładach powyżej, znajduje się znak '#' przed poleceniem dd), albo - z konta „zwykłego użytkownika” - przy pomocy sudo (ta możliwość nie jest, jednak, dostępna we wszystkich dystrybucjach).

Po drugie, pamiętać należy, że dd usunie z pendrive'a wszelkie dane, jakie się na nim znajdują.

Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem instalacji

Program instalacyjny Bridge Linuksa (podobnie, zresztą, jak ten z Archa) wykorzystuje do partycjonowania dysku program cfdisk. Jest to narzędzie, które nie posiada interfejsu w potocznym rozumieniu tego słowa, ale, oparty na curses, obsługiwany przy pomocy klawiatury, interfejs konsolowy. Jeśli, zatem, preferujesz programy o "tradycyjnym" GUI, przygotowanie partycji można wykonać, choćby, przy pomocy, zainstalowanego w sesji live, przed rozpoczęciem instalacji, programu gparted.

Wskazane jest również przemyślenie, jak duże partycje będą tworzone. W przypadku, opisywanej tu, przykładowej instalacji, tworzone są trzy partycje:

sda1 partycja swap o pojemności 2048 MB sda2 bootowalna partycja „/” o pojemności 8192 MB sda3 partycja „/home” o pojemności 10240 MB

Jeżeli istniejący na dysku układ partycji jest odpowiedni, został, na przykład, utworzony pod wcześniej używanym systemem, partycjonowanie dysku można, w ogóle, pominąć.

No to ruszamy...

Uruchamiamy Bridge Linuksa z przygotowanego wcześniej pendrive'a (lub płyty DVD):

Następnie, program instalacyjny:

Naszym oczom powinien pokazać się taki obraz:

Naciskamy [Enter] i przechodzimy do właściwej instalacji.

cdn...

PS. Kolejna część wpisu: Bridge Linux: Instalacja – część I  

linux porady

Komentarze

0 nowych
  #1 28.04.2012 22:51

Fajnie, zrobię poradnik jak zainstalować wingrozę i tez wpis pojawi sie na glownej?

balcer656   3 #2 28.04.2012 23:24

Archlinux jest przecież i tak przyjazny dla usera. Po co wymyślać jakieś dziwne distro ....

  #3 28.04.2012 23:42

Nie polecam nagrywania obrazu ISO za pomocą dd początkującym użytkownikom. Łatwo można uszkodzić partycje na dysku twardym, bo wystarczy pomylenie jednej litery. Po za tym czasem trudno przywrócić pendriva do normalnego użytku po takiej operacji. Lepiej użyć UNetBootIn, który działa także na Windows.

Frankfurterium   10 #4 29.04.2012 01:39

Bo to Linuks i dlatego każdy może stworzyć sobie nowe rano, w południe i jeszcze dwa wieczorem?

Co do przyjazności Archa - jeżeli chodzi o instalację, to śmiem mieć inne zdanie. Nie twierdzę, że to złe podejście (własnoręcznie skonfigurowany system najlepiej spełni nasze oczekiwania), ale z miejsca można wymienić wiele współczesnych dystrybucji, gdzie ten problem rozwiązano 'przyjaźniej', a niełatwo jest mi wskazać takie, gdzie proces byłby bardziej złożony.

Ludvick   8 #5 29.04.2012 07:40

@balcer656
To nie jest dziwne dystro, Bridge Linux to skonfigurowany Arch.

@Frankfurterium
Dokładnie!

Przy okazji: Jak testy Bridge'a?

sir_herrbatka   2 #6 29.04.2012 09:28

Na mojej karcie graficznej (nvidia geforce 7300 gt) nie mogę uruchomić xów w trybie live cd.

zyfy   4 #7 29.04.2012 11:42

to jest ta ludzka twarz?

Frankfurterium   10 #8 29.04.2012 13:58

Trochę się nim bawiłem, ale po dwóch dniach (nie mam pojęcia dlaczego) pacman i packer odmówiły posłuszeństwa. Niby żaden problem, ponowna instalacja i pewnie wszystko by działało. Dużo bardziej boli niewielkie, a właściwie brak, community. Z drugiej strony wsparcia zawsze można szukać u czystych Archowców, bo przecież poza procesem instalacji i trybem live różnic niemal brak.

Mimo wszystko zostanę przy Chakrze. Tamtejsza społeczność jest niesamowita i bardzo szybko poprawia zgłoszone niedoróbki i dodaje potrzebne aplikacje.

  #9 29.04.2012 14:42

Nie można porównywać 'przyjazności' instalacji Archa z instalatorem np. Ubuntu czy Windowsa. A przecież są tacy użytkownicy, którzy nie są w stanie i tego samodzielnie przejść.
Instalator Archa jest prosty, a jeśli ktoś nie może go zainstalować to nie ma co robić z igły widły a z Archa Ubuntu. Są przecież dystrybucje 'dla opornych'.

  #10 29.04.2012 17:44

Co mnie dziwi na stronie projektu to waga tego "Arch'a", 949.0 MB to sporo jak na wersje tej dystrybucji.

Ludvick   8 #11 29.04.2012 21:30

@sir_herrbatka

Próbowałeś uruchomić "Boot Bridge Linux [vesa + nomodeset]? Efekt taki sam?

To może być problem sterownika do nvidii, ale ciężko mi powiedzieć. Możesz spróbować na forum Bridge Linuksa (http://millertechnologies.net/forum/) dodać nowy wątek z dokładnym opisem - jeśli ktoś będzie wiedział, jak sobie z tym poradzić, na pewno, nie odmówi pomocy.


@zyfy

Mówisz tak, jakby inne systemy działały u wszystkich idealnie i bez żadnych problemów...


@Frankfurterium

Jestem szczerze zaskoczony niedziałaniem pacmana i packera. Cóż, zdarza się...

Co do społeczności - rzeczywiście, to kropla w porównaniu z oceanem Archowców, czy morzem Chakrowców, ale to własnie, między innymi, pociąga mnie w Bridge'u, że jestem niemal przy narodzinach i we wczesnym dzieciństwie tej dystrybucji, wierząc, że jej społeczność rozrośnie się do całkiem sporej.

  #12 30.04.2012 03:01

@sir_herrbatka tak jak pisze Ludvick tryb vesa + nomodeset powiniene Ci pomoc. Ja mam karte nvidia (nvdia G102M) ktora w trybie livecd (tylko livecd) miala problem ze sterami nouveau (otwarte sterowniki nvidia) ale w trybie vesa poszly, po instalacji nie musialem juz uzywac VESA bo nouveau juz zadzialala, doinstalowlem tylko sterowniki nvidii i dziala super! czyli problem podobny do Ciebie. Po instalacja poprostu uaktualnij system i doinstaluj steowniki nvidia i bedzie ok. musze przyznac ze bridge dziala naprawde super! jest stabilny i do tego szybki... jestem milo zaskoczony i w tym momencie gosci u mnie jako główny (czytaj jedyny!) system!
@balcer656 aby uzytkownicy tak nie zaawansowani jak ja takze mogli skorzystac z archa;)
@Frankfurterium to moj pierwy arch i dduuuzzzooo testowalem/bawilem sie i jeszcze nic nie odmowil posłuszeństwa hehe moze poprostu jakis dziwny blad u Ciebie wystapil
@Ludvick dzieki za wpis! dzieki niemu zauwazylem ta dystrybucje...
pozdrawiam...

sir_herrbatka   2 #13 30.04.2012 10:20

@Ludvick
Tak, próbowałem. Xów nie uruchomiłem ale miałem dostęp do konsoli.

Czy bridge linux zawiera zamknięte sterowniki od nvidii? Na liście ich nie wypatrzyłem. Sądzę że moja stara karta nie działa poprawnie z otwartymi sterownikami i stąd problem.

Ludvick   8 #14 30.04.2012 19:20

@Ruzb
"Fajnie, zrobię poradnik jak zainstalować wingrozę i tez wpis pojawi sie na glownej?"

Ja nie wiem, ale może warto spróbować...

***

@gasoline
"(...) Lepiej użyć UNetBootIn (...)"

Wiem, że jedna próba, to nie próba, ale właśnie raz próbowałem "wypalić" Bridge'a na pendrive'ie za pomocą unetbootin, ale nie uruchomił się - zatrzymał się zaraz na początku, twierdząc, że nie załapał /dev/sdb (przypisanie "pendraczka").

***

@phoeniks:)
W wersji KDE iso zawiera, np. pakiety kdeartwork (czyli dodatkowe tapety, dźwięki, emotikonki, wygaszacze ekranu i jeszcze inne style i dekoracje) - to nie są małe pakiety, więc może stąd waga lekko-pół-ciężka obrazu?

***

@siamer

Nie ma sprawy! Lubię podzielić się z innymi wiadomościami o dobrych rzeczach. Również pozdrawiam.

***

sir_herrbatka

Oczywiście, że zawiera:

wykonanie "pacman -Ss nvidia" zwraca w konsoli, m.in.:
"extra/nvidia 295.40-3
NVIDIA drivers for linux.
extra/nvidia-lts 295.40-1
NVIDIA drivers for linux-lts
extra/nvidia-utils 295.40-1
NVIDIA drivers utilities and libraries."

Jeśli masz połączenie z netem za pomocą kabelka (a nie wifi), to możesz spróbować zainstalować stery z konsoli (trudno mi jednak ppowiedzieć dokładnie, jak i co, bo dotychczas używałem albo ATi, a obecnie w lapku mam intela zintegrowanego z prockiem i... niedzialającą hybrydę ATi). Jeśli nie zadziała opcja "instalacji" sterownika, spróbujemy jeszcze jednej możliwości.

Sposób I:
Spróbuj, najpierw, w konsoli wklepać:

startx

i powiedz, czy i co to dało. Jeśli zadziałały X'y, to super w konsoli (jako root) wykonaj:

pacman -Sy

pacman -S nvidia nvidia-utuls

pacman -Rscn nouveau-dri


Sposób II:

w konsoli:

pacman -Sy

pacman -S nvidia nvidia-utuls

pacman -Rscn nouveau-dri

i wtedy startx.

I koniecznie pochwal się, jak i co.

Ludvick   8 #15 01.05.2012 00:38

@sir_herrbatka

Sorrki, źle powiedziałem poprzednio.
Bridge po instalacji nie będzie zawierał zamkniętych sterów nvidii. Możesz natomiast je pobrać, mając połączenie kabelkiem z netem.

  #16 01.05.2012 19:17

witam ponownie!
tez posiadam nvidie i z tego co wiem to livecd NIE posiada zamknietych sterownikow do tej karty (wszytki karty startuja z noueva), dopiero po instalacji mozna doinstalowac sterowniki nvidi poprzez pacman -S nvidia (instalauje sie takze pakiet nvidia-utils) nastepnie wydaje polecenie konifugracj nvidia-xconfig i reboot a nastepne uruchomie ucieszy nas znaczkiem nvidi ;) aby zainstalowac jeszcze sterowniki nvidi musimy wczesniej zaktualizowac system i usnac libgl pakiet poprzez wydanie polecneia pacman -Rdd libgl i juz instalacja nvidii pojdzie...
zainstalowalem ta dystrubucje juz takze na drugim moim komputerze (karta nvidia 7025 czyli geforce 630a chipset) i sterowni nvidi nie dzialaly ! ale to wina nvidi bo wyadala trosdzke felerne stery aby to naprawic trzeba zainstalowac z AUR sterowniki w werji 295.33 i dziala elegancko (walczylem z tym kilka godzin bo nie wiedzialem ktora wersja bedzie ok)...
powodzenia ;)

Ludvick   8 #17 01.05.2012 22:36

@siamer

Nie mam karty nvidia, więc nie za bardzo "chwytam" całokształt problemu @sir_herrbatki.

Z tego, co pisze, nie jest w stanie, w ogóle, uruchomić Bridge'a w wersji live (X'y nie startują mu nawet, jeśli wykona Boot [vesa + nomodeset]), stąd, wydaje mi się, że najpierw musimy dojść, jak włączyć (uruchomić) środowisko graficzne - wiem, że instalator można uruchomić z konsoli (przez: /usr/bin/mtinstall), tylko, co wydarzy się po resecie (tzn. po tym, jak zakończy się instalacja i nastąpi próba uruchomienia "nowego" systemu).

Z tego, co piszesz, miałeś podobny problem. Jak to wyglądało u Ciebie? Uruchomiłeś sesję live z X'ami, czy tylko konsolę? Instalowałeś Bridge'a "z ikonki", czy przez wpisanie w konsoli "/usr/bin/mtinstall"?