reklama

MediaTek jest tym gorszym? Chińscy producenci sięgają po Snapdragony

Strona główna Aktualności

O autorze

Bardziej ceni wygląd niż wydajność. Fan gadżetów, smukłych laptopów, zgrabnych smartfonów i motoryzacji, zwłaszcza tej niemieckiej.

Chińscy producenci smartfonów nie mają nacjonalistycznych klapek na oczach – takie wnioski można wysunąć patrząc na wybierane przez nich procesory. Coraz więcej firm z Państwa Środka sięga po układy Qualcomma, a więc amerykańskiego przedsiębiorstwa, zastępując nimi tajwańskiego MediaTeka.

Układy Qualcomma, wybierane przede wszystkich przez producentów znanych na Zachodzie, do niedawna były prawdziwą rzadkością, nawet w topowych urządzeniach. Zaczyna się to zmieniać, a Snapdragony trafiają nie tylko do najdroższych „chińczyków”.

Według raportu DigiTimes, dwaj bardzo popularni w Chinach producenci smartfonów – Oppo i Vivo, w czwartym kwartale 2016 roku sprzedali ogromną liczbę urządzeń opartych o układy Qualcomma. Oczywiście w zeszłym roku, to nadal MediaTek przeważał, znalazł się on w ponad połowie z 99,3 mln sprzedanych smartfonów Oppo. Jednak zauważalny jest trend wzmacniania udziałów Qualcomma, ta ogromnie popularna dwójka w Chinach coraz chętniej sięga po Snapdragony.

Do Oppo i Vivo niebawem dołączy także Meizu. W 2016 roku chiński producent sprzedał 22 mln smartfonów, z czego znacząca większość (90%) wykorzystywała układy MediaTeka. Jednakże i Meizu rozpoczął współpracę z Qualcommem, czego skutkiem ma być wzrost udziałów Snapdragonów. Przewiduje się, że w trzecim kwartale tego roku, 30% smartfonów Meizu będzie posiadało rozwiązania Qualcomma.

Udziały amerykańskiej firmy mogą w 2018 roku jeszcze wzrosnąć, co może boleśnie odczuć MediaTek. Przepaść z pewnością się pogłębi, jeśli w Tajwanie nie zaczną tworzyć naprawdę dobrych układów, zamiast tylko obiecywać wysoką wydajność w kolejnych generacjach procesorów.

Chcielibyśmy się dowiedzieć, czy macie doświadczenie z układami MediaTeka? Czy waszym zdaniem faktycznie są gorsze od Snapdragonów? Wiemy, że można sprawdzić wyniki osiągane w benchmarkach, ale takie testy często nie oddają faktycznych odczuć związanych z korzystaniem ze smartfonu.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama