Microsoft Teams: sklonuj Slacka, uwiąż go do Office 365 i czekaj na sukces

Microsoft Teams: sklonuj Slacka, uwiąż go do Office 365 i czekaj na sukces

Microsoft Teams: sklonuj Slacka, uwiąż go do Office 365 i czekaj na sukces
02.11.2016 20:03

Tym czym dla Facebooka jest Snapchat, tym dla Microsoftu jestSlack. Niezależne, niechcące się sprzedać startupy przekułyswoje pomysły w świetne technicznie i biznesowo produkty,pozyskując miliony użytkowników i uznanie branży. I tak samo jakniemogący kupić Snapchata Facebook wziął się za kopiowaniekonkurenta, w nadziei, że odbije mu rynek efemerycznej komunikacji,tak niemogący kupić Slacka Microsoft wziął się za kopiowaniekonkurenta, w nadziei że odbije mu rynek komunikacji zespołówroboczych. Dzisiaj debiutuje ta kopia: dostajemy ściśle powiązanąz Office 365 usługę pod nazwą Microsoft Teams.

Satya Nadella, przedstawiając MicrosoftTeams, określił je jako sposób na połączenie ze sobą czatu,zarządzania spotkania, notatek, pakietu Office, planowania zadań,narzędzi Business Intelligence i całego zbioru rozszerzeń iaplikacji, które pomogą zespołom doprowadzić swoją robotę dokońca. Brzmi to oczywiście bardzo ładnie, ale co to faktyczniejest?

Introducing Microsoft Teams

Już pierwszy rzut oka na interfejs powie, że to coś w rodzajuSlacka, z niezwykle podobnym interfejsem, tyle że włączonym wśrodowisko usług i aplikacji Microsoftu. Podobnie jak w wypadkuSlacka możemy prowadzić tu czaty grupowe w pokojach i czatyprywatne, przeszukiwać historię rozmów czy załączone pliki,otrzymywać powiadomienia o nowościach, integrować czaty zzewnętrznymi aplikacjami, a nawet uruchamiać boty, którezautomatyzują pewne procesy. To oczywiście żadna nowość, ale sąteż i rzeczy, których Slack nie ma, np. możliwość wykorzystaniaSkype’a do szybkiej wideorozmowy, do której użytkownicy sąwłączani w zależności od potrzeb.

Obraz

Obecnie testowy dostęp do Microsoft Teams mają abonenci Office365 w 181 krajach. W 2017 roku usługa ma się stać domyślnączęścią pakietów Office 365 Business i Enterprise – firma zRedmond liczy, że będzie mogła wtedy pokazać znacznie więcej.Ruszył już bowiem też program deweloperski dla Teams. Za jegosprawą do oficjalnego startu oczekuje się 70 łączników z innymiusługami i 85 botów.

Obraz

Sukces Teams będzie jednak zależał od czegoś innego – odtego, czy Microsoft będzie potrafił połączyć się z czymś, conie jest microsoftowe, ba, co jest często robione przez deweloperównieprzepadających za rozwiązaniami tej firmy. Swoją pozycję Slackzdobył dzięki otwartości, ale też dzięki przychylnościniezależnych deweloperów: połączenie mody i skutecznościuczyniło narzędzie to podstawową aplikacją w tysiącach firm,wśrod których są m.in. eBay, TIME, IBM czy Pinterest, ale też wtysiącach startupów, które nigdy z Microsoftem nie miały nicwspólnego. W dobrychprogramach, w których oprogramowanie Microsoftuodgrywa kluczową rolę, też korzystamy ze Slacka jako podstawowegonarzędzia komunikacji.

Póki co zafiksowanie się na Office 365 oznacza, że w segmencie„startupowym” Slack wciąż nie ma rywala, a Teams będziekonkurował z nim przede wszystkim w najbardziej dochodowym segmenciekorporacyjnym. To poważne zagrożenie dla Slacka, gdyż to właśniena obsłudze korporacyjnych zespołów zarabia się pieniądze, cistartupowcy najczęściej poprzestają na darmowej wersji usługi.

That feeling when you think "we should buy a full page in the Times and publish an open letter," and then you do. ?? pic.twitter.com/BQiEawRA6d

— Stewart Butterfield (@stewart) 2 listopada 2016Ludzie ze SlackHQ najwyraźniej jednak nie panikują. W Timesieopublikowali dość humorystyczny listotwarty do Microsoftu, w którym wyjaśniają, jak należy robićoprogramowanie (nie chodzi o funkcjonalności lecz wygodę, otwartośćplatformy to fundamentalna sprawa, trzeba kochać swoją pracę, no iSlack się nigdzie nie wybiera). Witają też Microsoft jako godnegokonkurenta – dzięki któremu cała ta kategoria produktów staniesię lepsza. Skoro bowiem Microsoft tyle skopiował ze Slacka, tomoże czas, by Slack skopiował coś z Teams?

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)