Microsoft demonstruje jądro Windows Seven

Strona główna Aktualności

O autorze

Nieco w cieniu długiej demonstracji na temat wirtualizacji, a raczej przy jej okazji Microsoft zademonstrował projekt MinWin - jądro nowego systemu oznaczonego kodową nazwą Windows Seven, następcy Visty, który ma się pojawić w 2010 roku. Prezentacja została poprowadzona przez Erica Trauta zajmującego wysokie stanowisko Distinguished Engineer w Microsoft. Jest on odpowiedzialny między innymi właśnie za wirtualizację.

W całej prezentacji jądrze MinWin poświęcono tylko osiem minut i jak mówi Traut, projekt ten nie jest wersją alfa żadnego nowego produktu - należy go traktować raczej jako wewnętrzne narzędzie korporacji, za pomocą którego Microsoft będzie tworzył nowe systemy. Na bazie MinWin zbudowany ma zostać bowiem nie tylko Windows Seven, ale także Media Center czy Windows Embedded. MinWin zajmuje 25 MB na dysku i nie ma trybu graficznego, za to posiada bardzo prosty serwer HTTP służący póki co do zdalnej diagnostyki. W sumie jest to około 100 plików. Na szczególne uznanie zasługuje chyba logo wyświetlane podczas uruchamiania systemu (na zdjęciu obok) - zostało stworzone oczywiście w ASCII.

Plik z demonstracją (trwa ona około godzinę) można bezpośrednio pobrać na dysk, ale z naszych obserwacji wynika, że transfery z tego serwera pozostawiają wiele do życzenia. Polecamy więc obejrzenie wyciętego, ośmiominutowego fragmentu poświęconego MinWin na stronie IStartedSomething.com.

© dobreprogramy
s