Microsoft wesprze Fundację Apache

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas odbywającej się w USA konferencji Otwartego Oprogramowania, Fundacja Apache poinformowała o pozyskaniu nowego sponsora, jakim jest Microsoft. Zobowiązał się on bowiem do wspierania fundacji kwotą 100 tys. dolarów rocznie, przyłączając się tym samym do grona platynowych sponsorów, tuż obok Google i Yahoo!.

Zdaniem Justina Erenkrantza, prezesa fundacji, nowa inicjatywa Microsoftu jest kolejnym krokiem w zakresie zwiększenia interoperacyjności. Wierzy, że przedsięwzięcie to jest wyłącznie podyktowane uzasadnioną chęcią polepszenia współpracy pomiędzy Apache, a rozwiązaniami spółki. Jako przykład wskazuje projekt Apache POI, będący zbiorem bibliotek Javy, pozwalający na zapisywanie i odczytywanie dokumentów w formacie MS Office. Twierdzi ponadto, że społeczność skupiona wokół serwera, na ogół pragmatyczna i otwarta na udział zewnętrznych korporacji, nie powinna mieć nic przeciwko też uczestnictwu Microsoftu. Uważa również, że gigant z Redmond, zmierza w tym kierunku już od dłuższego czasu. Korporacja bowiem niedawno zaprosiła paru deweloperów Apache, na rozmowy o interoperacyjności, do swojej siedziby. Microsoft rozumie bowiem rolę otwartego oprogramowania na rynku klasy Enterprise, co dotyczy całej firmy, nie zaś kilku "podejrzewanych" pracowników. Nie wiadomo także na razie, czy jest to częścią szerszej inicjatywy Microsoftu w celu zwiększenia kompatybilności Apache z platformą .NET.

Pomimo zapewnień Erenkrantz'a, informacja ta spotkała się w środowisku Open Source z wielkim dystansem, nutką podejrzliwości, w tym też jednak - zadowoleniem. Najprawdopodobniej, wiele osób, w dalszym ciągu będzie postrzegało całą sytuację jako swego rodzaju pułapkę, aczkolwiek - jak zapewnia jeden z przedstawicieli Fundacji - model zarządzana organizacją nie pozostawia miejsca na jakiekolwiek nadużycia. Sam Ramji, szef działu do spraw wolnego oprogramowania w Microsofcie, równocześnie zapewnił, że nie jest to rezygnacja z rozwijania serwera IIS. Korporacja nie ukrywa przy tym, korzyści płynących z nawiązanej współpracy, które mogą przełożyć się na implementację nowych, ciekawych funkcji w nadchodzącym IIS8, w tym wsparcia dla języka PHP. Jest to również wielkim poparciem dla projektów jak Apache POI, Axis2, Jakarta i innych.

© dobreprogramy