Możesz sobie zasłaniać – skimmer z Bluetoothem i tak sczyta PIN karty

Strona główna Aktualności

O autorze

Użytkowników kart płatniczych poucza się, by zasłaniali klawiaturę terminali, tak by nikt nie podejrzał PIN-u podczas uwierzytelniania płatności. Z nowymi skimmerami, jakie zaprezentował znany ekspert od bezpieczeństwa IT Brian Krebs, możecie sobie zasłaniać do woli.

O popularnej w USA marce terminali Ingenico już wcześniej Brian Krebs pisał – a sprawa się rozkręca. Specjalne nakładki na nie pojawiły się nawet w sklepach wielkiej sieci handlowej Walmart. Wyglądają całkiem wiarygodnie na pierwszy rzut oka, nabyć je można za 200-300 dolarów (bez elektroniki), potrafią odczytać zawartość wciąż przecież używanego powszechnie paska magnetycznego oraz sczytać wpisywany przez klienta PIN.

Interesującym aspektem nakładki jest wykorzystanie komunikacji Bluetooth. W praktyce operacja jest banalna, wystarczy że ktoś siedzi niedaleko z laptopem, połączonym zdalnie z takim skimmerem (PIN do połączenia to 2016, pisze Krebs). Skimmer oczywiście zostaje założony na terminal czy to przez człowieka ze sklepowej obsługi, czy też przez kogoś, kto miał chwilę by niepostrzeżenie zająć się samoobsługową kasą.

Na razie tego typu skimmery obserwujemy tylko w USA, ale sądząc z tego, co piszą cyberprzestępcy na forach poświęconych cardingowi, zainteresowanie w innych krajach jest duże, mówi się nawet o drukowaniu nakładek do popularnych terminali na drukarkach 3D. Inwestycja musi się opłacać, w grę wchodzą niemałe przecież pieniądze. Z danych analityków Aite Group wynika, że przychody z cardingu w zeszłym roku osiągnęły rekordowe 4 mld dolarów.

Jak się zabezpieczyć? Cóż, warto przyglądać się terminalom – nakładka będzie nieco odstawać, wystarczy nieco ją podważyć, by zeszła. Warto też unikać czytników magnetycznych (z przeciąganiem paska), najwyższy czas by cała branża przeszła tylko na karty czipowe, których komunikację przejąć znacznie trudniej.

© dobreprogramy