Największy betatester? - to Microsoft

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas gdy oprogramowanie Microsoft w wersjach beta testują tysiące zewnętrznych użytkowników, mało kto pamięta o największym "beta-testerze" firmy - właśnie o niej samej... Microsoft na wiele miesięcy przed wydaniem swoich produktów sam wdraża je we własnych, w pełni produkcyjnych sieciach, aby w ten sposób wyłapać możliwie najwięcej problemów i nieścisłości. Osobą, która w największym stopniu odpowiada za takie wewnętrzne testy jest Chief Information Officer, Ron Markezich. Właśnie z nim serwis BetaNews przeprowadził krótką rozmowę na ten temat.

Markezich zarządza departamentem IT w firmie Microsoft, co w praktyce przekłada się na konieczność zapewnienia ciągłości pracy całej skomplikowanej infrastruktury IT dla ponad 63 tysięcy pracowników na całym świecie. Jego zespół wysyła także najwięcej raportów o błędach znalezionych w nowych, przedpremierowych wersjach produktów. Od czasu wpadki z Exchange 2000, kiedy słabo przetestowany serwer trafił na rynek, Ron zawsze powtarza: Nigdy nie wypuścimy produktu na rynek, dopóki sami nie będziemy na nim z powodzeniem pracować. Chwilę później dodaje: Jeśli uznamy, że postawione cele nie zostały osiągnięte, nie pozwalamy na przejście produktu do kolejnej fazy. Nawet gdy wersja RTM nie spełnia określonych założeń, po prostu wstrzymujemy premierę.

Aktualnie w Microsoft w ramach "testowania na własnej skórze" działa aż 16 tysięcy systemów Windows Vista i 30 Longhorn Serverów, tysiąc palmtopów z nowym systemem mobilnym Crossbow, siedem tysięcy serwerów SMS v4 i trzy tysiące następnej wersji MOM. Ponadto ponad sześć tysięcy skrzynek utrzymywanych jest przez serwery Exchange 2007. Nowy Office 2007 również jest używany w Microsoft - na ponad 25 tysiącach komputerów. Czasem pracownicy skarżą się na używanie nie zawsze stabilnego oprogramowania w wersji beta, lecz Markezich zapewnia, że zaprocentuje to w przyszłości - nawet siedmioma milionami godzin zyskanymi w ciągu 24 miesięcy pracy z finalnym produktem.

Po więcej szczegółów odsyłamy do serwisu BetaNews, gdzie opublikowano cały materiał (w języku angielskim). Interesująca lektura.

© dobreprogramy
s