Nowe GNOME chce być lżejsze, porozmawia z Windows Serverem i samo zaktualizuje paczki oprogramowania

Nowe GNOME chce być lżejsze, porozmawia z Windows Serverem i samo zaktualizuje paczki oprogramowania

Nowe GNOME chce być lżejsze, porozmawia z Windows Serverem i samo zaktualizuje paczki oprogramowania
06.09.2018 09:13

GNOME 3, domyślne środowisko graficzne najpopularniejszychdystrybucji Linuksa, nie będzie już takie ociężałe –przynajmniej według jego deweloperów. Najnowsze wydanie oznaczonenumerkiem 3.30 i nazwą kodową „Almería” (na pamiątkęhiszpańskiego miasta, w którym odbyła się tegoroczna konferencjaGUADEC), oprócz zmniejszenia zachłanności na systemowe zasoby,przynosi też wiele nowości: wszystkich pozycji w dzienniku zmianjest niemal 25 tysięcy. Przyjrzyjmy się tym najważniejszym.

Poczyniono kolejny duży krok na drodze do uczynienia Flatpakastandardowym sposobem dystrybucji linuksowych aplikacji spozarepozytoriów. Menedżer oprogramowania GNOME potrafi terazautomatycznie aktualizować zainstalowane w systemie Flatpaki. Pozaznaczeniu w nim tej opcji, wszystko to co zainstalujemy poprzezMenedżera lub ze strony Flathub.org będzie więc dostępne zawsze wnajnowszej wersji. Dobra wiadomość, biorąc pod uwagę to, ileczasem zajmuje opiekunom dystrybucji dodanie oprogramowania do ichoficjalnych repozytoriów.

Obraz

Uparcie deweloperzy GNOME rozwijają swoją Przeglądarkę WWW,mimo że chyba nawet najbardziej zagorzali fani tego środowiska będąkorzystali raczej z Chromium czy Firefoksa. Przeglądarka ta możejednak sprawdzić się jako prosta wyświetlarka dokumentów, tymbardziej, że otrzymała tryb minimalnego czytnika, w którym zestron WWW usuwane są wszelkie zbędne formatowania i grafiki.

Fani klasycznych gier już od dawna pewnie korzystają z aplikacjiGry GNOME (Games), która pozwala wygodnie katalogować i uruchamiaćtego typu pozycje za pomocą biblioteki libretro. Mało kto ma jednakkomplet gamepadów niezbędnych do sprawnego grania w pozycje zestarych konsol. Dlatego też nowa wersja Gier daje możliwośćszybkiego odwzorowania różnych gamepadów na klawisze. Granie wSuperMario czy Sonica na klawiaturze może nie jest tak fajne, jak zużyciem padów, ale jak poćwiczyć, to i na klawiaturze możnasporo ugrać. Gry pozwalają też szybsze wyszukiwanie gier i dodająkolejne emulatory do zestawu.

Obraz

Łatwiej będzie też pracować z serwerami Windows. Służąca dozarządzania maszynami wirtualnymi aplikacja Boxes pozwoli nałączenie się ze systemami operacyjnymi Microsoftu po protokoleRDP, dając bezpośredni dostęp do ich pulpitów. Boxes potrafi teżteraz zaimportować obrazy maszyn wirtualnych w standardzie OVA,wykorzystywanym m.in. w VirtualBoksie i VMware Playerze.

Łatwiej będzie korzystać z wolumenów zaszyfrowanych za pomocąpopularnego i bezpiecznego narzędzia VeraCrypt: aplikacja Dyskipotrafi teraz odszyfrować i zamontować takie wolumeny bezpośredniow środowisku GNOME, także bez konieczności instalowaniaVeraCryptu.

Pomniejsze zmiany dotknęły takich narzędzi jak Menedżerplików, który upraszcza wyszukiwanie, panel Ustawień, którypozwala na zarządzanie urządzeniami podłączanymi przez złączeThunderbolt, oraz Notatki, które pozwalają sterować powiększeniem.

W GNOME 3.30 pojawiła się także nowa standardowa aplikacja onazwie Podcasty. Jak sama nazwa wskazuje, służy do przenoszeniagranatów subskrybowanie i słuchanie wybranych podcastówbezpośrednio z pulpitu.

Chcecie przetestować nowe GNOME? No cóż, zbudujcie więc jesobie sami. Póki co dostępny jest tylko kodźródłowy, tym razem nie udostępniono nawet maszynwirtualnych. Niemniej jednak można się spodziewać, że już wnajbliższych tygodniach wersja 3.30 tego popularnego środowiskapojawi się w dystrybucjach rolling-release, takich jak np. ArchLinux.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (201)