Nowe Substratum: rozbudowany menedżer skórek na Androida z paczką nowości

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Substratum, menedżer skórek na Androida o ogromnych możliwościach personalizacji systemu, właśnie dostał sporą paczkę nowości. Nie wymagające roota (po zainstalowaniu dodatku) narzędzie otrzymało m.in. nowy domyślny kompilator motywów, który przynosi poprawę wydajności, a także ulepszenia w zakresie interfejsu i stabilności pracy.

Twórcy postawili na uczynienie interfejsu bardziej przyjaznym. Osoby posiadające długą listę zainstalowanych motywów, powinny docenić nową możliwość wyświetlania dostępnych pozycji na siatce z wieloma kolumnami. Liczbę kolumn na jednym ekranie można ustalić ręcznie – na większych wyświetlaczach wygodne okażą się nawet 3-4 kolumny.

Poprawek doczekał się ekran z listą wszystkich zainstalowanych nakładek. Zmiany są głównie kosmetyczne i mają zwiększyć czytelność – nowa czcionka sprawia, że wyrazy stały się bardziej zwarte. Bardziej interesujący jest jednak nowy ekran odzyskiwania, który umożliwia odinstalowanie nakładek i przywrócenie ustawień domyślnych. Kolejna zmiana to dynamicznie dostosowujące się kolory pasków w Substratum. Kolor w przeglądarce motywów dobierany jest do wiodącego.

Zmieniony został domyślny kompilator motywów. Wykorzystywany do tej pory AAPT (Android Assets Packaging Tool) został zastąpiony AOPT (Android Overlay Packaging Tool). Nowy kompilator ma umożliwiać kompilowania większej ilości zasobów na poziomie interfejsu API, w tym nowe API czcionek od Google.

Nowa wersja oznaczona jest numerem 930. Twórcy obiecują użytkownikom Samsungów przeniesienie ich do Andromedy, płatnego dodatku, umożliwiającego korzystanie z Substratum na urządzeniach z Androidem 8.0 bez roota. Obecnie czekają na wydanie przez Samsunga stabilnej wersję Androida 8.0 Oreo na topowych urządzeniach. Jeśli zaś chodzi o samą Andromedę, wciąż trwają intensywne prace nad jej rozwojem.

Substratum otrzymał także wiele innych poprawek i ulepszeń, wpływających m.in. na stabilność działania na większej liczbie urządzeń. Usunięte zostały także wcześniej zgłaszane błędy. Pełna lista zmian została udostępniana na Google+.

© dobreprogramy