Nowy Linux wydłuży czas pracy laptopów i ucieszy posiadaczy kart graficznych AMD

Nowy Linux wydłuży czas pracy laptopów i ucieszy posiadaczy kart graficznych AMD

Nowy Linux wydłuży czas pracy laptopów i ucieszy posiadaczy kart graficznych AMD
29.01.2018 14:14, aktualizacja: 29.01.2018 15:42

Wczoraj wydany został Linux 4.15. Problemy z jakością kodu,które doprowadziły do wydania jeszcze jednej wersji kandydackiej iprzesunięcia premiery o tydzień zostały już rozwiązane Nowewydanie Pingwina to nie tylko nieznośne łatki na Meltdown iSpectre, ale też pełne wsparcie dla nowych kart graficznych AMD,oficjalny port na wolną architekturę procesorową RISC-V,rozwiązanie problemu z zasilaniem dysków SATA w trybie uśpienia ilepsze wsparcie dla gogli wirtualnej rzeczywistości. Nudne towszystko? Linus Torvalds wyjaśnia,że nudne oznacza dobre.

Grafika AMD na całego

77 dni pracy, ponad 25 mln wierszy kodu, ponad 16 tys. commitów,zmiany w ponad 13 tysiącach plików – pierwsze wydanie Linuksa w2018 roku jest jednym z tych większych. A największą (pod względemobjętości) z tych zmian jest wprowadzenie do kernela nowegosterownika AMDGPU. Ponad 130 tys. wierszy kodu przynosi wsparcie dlastosu wyświetlania kart graficznych RX Vega, dodając w ten sposóbobsługę dźwięku po DisplayPorcie i HDMI, obsługę Multi-StreamTransport i podstawowe wsparcie dla mechanizmu FreeSync. Wszyscy zaśużytkownicy współczesnych grafik od czerwonych dostali wreszcieobsługę atomowych ustawień trybu wyświetlania – przełączaniemiędzy rozdzielczościami i ich testowanie będzie teraz znacznieszybsze i stabilniejsze.

Gogle VR to już nie monitor

Pozostałe interesujące zmiany w zakresie grafiki to wsparcie dlaleasingu DRM, które pozwoli na lepsze działanie gogli wirtualnejrzeczywistości bez wchodzenia w drogę pracy menedżerom okien ikompozytorom w systemie oraz ułatwi aplikacjom komunikację przezwirtualne interfejsy użytkownika wyświetlane w takich goglach.Pierwszym urządzeniem z tego korzystającym jest HTC Vive, które popodłączeniu nie będzie już traktowane jako dodatkowy wyświetlacz.Udało się także podnieść wydajność kart Radeon w środowiskuSteam VR dzięki zastosowaniu mechanizmu planowania priorytetów wAMDGPU.

Jałowy bieg laptopa bardziej oszczędny

Ważną zmianą, którą odczują posiadacze laptopów z Linuksem,jest rozwiązanie problemu z mechanizmem zarządzania energią ALPM(Agressive Link Power Management) w kontrolerach dysków AHCI SATA.Jako że Intel nie udostępnił porządnej dokumentacji tegomechanizmu, a jego dotykanie budziło lęk ze względu na ryzykouszkodzenia danych, przez wiele lat Linuksowi brakowało porządnegowsparcia ALPM. Ze względu na to laptopy działające pod kontroląLinuksa nie mogły przejść w tryb głębokiego uśpienia –wyczerpywały baterię szybciej niż pod kontrolą Windowsa. Teraz,dzięki nowym łatkom aktywującym ALPM bez ryzyka uszkodzenia danychtestowy laptop zmniejszył pobór energii w jałowym trybie o nawet1,2 W.

Kontrola zasobów procesora

Prawdziwy milowy krok poczyniono w dziedzinie kontrolowaniazasobów systemu. Wraz z Linuksem 4.5 dostaliśmypo wielu latach prac nową wersję interfejsu cgroups, tj. grupkontroli z ujednoliconą hierarchią. Sam interfejs jednak niewystarczy, kontrolery poszczególnych zasobów trzeba było od nowaprzepisać. Najbardziej brakowało kontrolera zasobów procesora,który pozwalał ograniczyć grupom zadań wykorzystanie procesora, zuwzględnieniem hierarchicznej dystrybucji po wątkach w grupie.Problem leżał w zasadzie,że wszystkie wątki danego procesu muszą znaleźć się w tej samejgrupie kontrolnej, co nie bardzo miało sens w odniesieniu dorywalizowania o zasoby procesora. Teraz kernel 4.15 pozwoli już naujednolicone kontrolowanie zużycia zasobów także dla procesora.

Serwerowe trwałe pamięci RAM dla systemu plików

Użytkowników serwerowych maszyn z pamięciamiNVRAM (czyli nieulotnej pamięci RAM) będą mogli śmiało dopamięci takich uzyskać dostęp z poziomu systemu plików. Normalniesystem plików steruje wszystkimi operacjami I/O jego pamięcimasowej. Ta kontrola pozwala zapewnić, że struktura systemu plikówpozostaje zawsze spójna. Jednak bezpośrednio odwzorowane w kernelusystemy pamięci trwałych obchodziły kontrolę systemu plików,prowadząc do licznych kłopotów z metadanymi i spójnościądanych. Deweloperzy kernela informują o nowych flagach mechanizmummap, które pozwalają na bezpośredni zapis do takich pamięci zpoziomu samego systemu plików, włączając system plików ponowniedo obiegu na tyle by uniknąć zamieszania, a jednocześnie pozwalajązachować ogromną wydajność takich pamięci.

Bezpieczna szyfrowana wirtualizacja AMD

Wraz z Linuksem 4.14 dostaliśmy obsługę AMD Secure MemoryProtection, czyli szyfrowania i deszyfrowania danych podczas zapisudo RAM, chroniąc w ten sposób zawartość kości DRAM przedfizycznymi atakami. Teraz mechanizm ten zostaje rozszerzony opodstawowe wsparcie dla szyfrowania pamięci dla maszyn wirtualnych,jedynie system-gość ma dostęp do niezaszyfrowanej pamięci, cochroni go przed atakami z poziomu innych maszyn wirtualnych, a nawethiperwizora. To świetna wiadomość dla uruchamiających maszynywirtualne w chmurze, w końcu niby dlaczego mamy ufać na słowo ichoperatorom?

Uodpornienie na exploity przez wirtualny 8086

Nowe procesory Intela zawierają mechanizm User-Mode InstructionPrevention (UMIP) pozwalający na zablokowanie wykonywania pewnychinstrukcji w przestrzeni użytkownika, co uniemożliwia działaniewielu exploitom, wykorzystywanym do zwiększenia uprawnień kodu.Włączenie tej funkcji wiąże się jednak z pewnym kłopotem –otóż aplikacje działające w trybie wirtualnego procesora 8086 wemulatorze DOSEMU czy pod Wine potrzebują niektórych z tychinstrukcji z uzasadnionych powodów. Wprowadzone w Linuksie 4.15rozwiązanie pozwala na włączanie i wyłączanie w zależności odpotrzeb trybu UMIP i emulację tylko tych potrzebnych w wirtualnym8086 instrukcji.

Nowa architektura: RISC-V

Linux 4.15 został oficjalnie przeniesiony na architekturęprocesorową, która choć jest jeszcze w powijakach, budzi wielkienadzieje. RISC-V to pierwsza całkowicie otwarta i wolna od obciążeńpatentowych architektura uniwersalnego przeznaczenia, która ma sięrównie dobrze sprawdzać w maleńkich urządzeniach wbudowanych jaki napędzających chmury serwerach. Już niebawem w sprzedaży pojawisię pierwsza linuksowa płytka deweloperska RISC-V firmy SiFive, awłasne konstrukcje przygotowują m.in. Nvidia, Western Digital,Adapteva, Esperanto Technologies oraz uczelnie ze Szwajcarii, Włoch,Wielkiej Brytanii i Indii.

Meltdown i Spectre

Na sam koniec najbardziej zgrany z tematów: Linux 4.15 jest jużcałkowicie uodporniony na lukę Meltdown w procesorach Intelapoprzez zastosowanie technologii Kernel Page Table Isolation (możnato wyłączyć, podając kernelowi przy rozruchu systemu opcjępti=off). Zabezpieczono też procesory Intela i AMD przed atakamiSpectre v2 za pomocą techniki Return Trampoline (retpoline). Uwaga,zabezpieczenie dotyczy tylko kodu pisanego w assemblerze. By uchronićsię przed atakami z kodu pisanego w C, potrzeba odpowiednich zmianw kompilatorze, które dopiero nadchodzą. Tak samo brakuje jeszczezabezpieczeń przez Spectre v1 – pojawią się w kernelu 4.16.

Obraz

W Linuksie pojawił się także katalog/sys/devices/system/cpu/vulnerabilities/, z plikami informującymi opodatnościach procesora i zastosowanych łatkach. Odpytanie ich naprocesorze Intela przynosi rezultaty jak na powyższym zrzucieekranu.

To wszystko – czekamy na kernel 4.16. Zainteresowanychszczegółami zapraszamy do obszernego artykułu w KernelNewbies.org.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (170)