Nowy gigantyczny botnet

Strona główna Aktualności

O autorze

Odkryto sieć botnet, która uważana jest za najbardziej rozległą infrastrukturę odkrytą do tej pory w Internecie. Nowy botnet składa się z ponad 1,9 miliona komputerów, jest więc dwukrotnie większy, aniżeli sieć robaka Storm, która do niedawna uchodziła za największą.

Botnet jest obserwowany przez kilka ostatnich miesięcy przez firmę Finjan. Na ślad botnetu natrafili eksperci podczas sprawdzania serwera Command & Control, który pozwalał na dostęp do niektórych katalogów serwera WWW. Serwer najprawdopodobniej należy do przestępczego gangu z Ukrainy liczącego sześć osób. Zainfekowane maszyny rozsiane są w 77 krajach. Większość z nich przypada na Europę Wschodnią i USA.

Przyczyną infekcji jest najczęściej wizyta na specjalnie spreparowanej stronie internetowej, która wykorzystuje znane usterki w przeglądarkach internetowych. Do tej pory jedynie 4 z 39 programów antywirusowych jest w stanie wykryć malware odpowiedzialne za zarażanie maszyn, które stają się częścią sieci. Ściąga ono na twardy dysk komputera złośliwe pliki wykonywalne, które wykonują określone działania, takie jak czytanie poczty, komunikowanie się z innymi komputerami, wstrzykiwanie kodu dla innych procesów oraz odwiedzanie stron bez zgody użytkownika. O botnecie poinformowano już organy ścigania.

© dobreprogramy