Open XML w OpenOffice już niedługo

Strona główna Aktualności

O autorze

Novell Polska wydał komunikat prasowy w sprawie wprowadzenia obsługi formatu Open XML w tworzonej przez siebie edycji nowej wersji pakietu biurowego OpenOffice.org, o czym pisaliśmy przedwczoraj.

Open XML to format zapisu dokumentów zaimplementowany w najnowszej wersji pakietu biurowego Microsoft Office 2007 (dostępny także w starszych wersjach pakietu po instalacji bezpłatnego dodatku Office Compatibility Pack). Open XML został pierwotnie stworzony przez firmę Microsoft, a następnie zgłoszony do standaryzacji przez komitet techniczny TC45 organizacji ECMA International. Jak już dzisiaj informowaliśmy ECMA przyjęła Open XML co otwiera drogę do uznania OpenXML za standard ISO. Przedwczoraj zaś donosiliśmy, że Novell planuje wprowadzić obsługę formatu Open XML w tworzonej przez siebie edycji nowej wersji pakietu biurowego OpenOffice.org, a następnie udostępnić kod źródłowy umożliwiający obsługę formatu Open XML i zgłosić go do projektu OpenOffice.org w celu dołączenia do pakietu podstawowego, który domyślnie korzysta z formatu OpenDocument Format (ODF).

Jak można przeczytać w wydanym przez Novell komunikacie prasowym, obsługa dokumentów tekstowych w formacie Open XML (.docx) będzie możliwa już w styczniu 2007 r. Wtedy to ma zostać udostępniony pierwszy translator tekstowy - później planowane są moduły translacyjne do wymiany arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji. Translatory zostaną udostępnione w postaci wtyczek do przygotowywanej przez Novella wersji pakietu OpenOffice.org. Moduły te będą posiadać otwarty kod źródłowy i będą tworzone w ramach zapoczątkowanego przez Microsoft projektu Open XML/ODF Translator. Przypomnijmy, że w ramach tego projektu tworzony jest też translator działający w odwrotną stronę - w chwili obecnej wtyczka do edytora tekstów Microsoft Word umożliwiająca obsługę dokumentów tekstowych w formacie OpenDocument Format, który już jest oficjalnym, zatwierdzonym przez międzynarodową organizację standardem ISO/IEC 26300 zapisu dokumentów.

Novell popiera używanie formatu OpenDocument jako domyślnego formatu plików w pakiecie OpenOffice.org, jednak współdziałanie z Microsoft Office ma również fundamentalne znaczenie dla dotychczasowego sukcesu OpenOffice.org - powiedział Nat Friedman, dyrektor naczelny ds. technologii i strategii open source w firmie Novell. Klienci stosujący w swoich organizacjach komputery z systemem Linux mówią nam, że potrzeba współużytkowania dokumentów między pakietami OpenOffice.org i Microsoft Office jest absolutnie niezbędna.

Jak podkreśla Novell, firma aktywnie uczestniczy zarówno w pracach komitetu technicznego OASIS Open Document Format for Office Applications TC, który odpowiada za utrzymywanie i publikowanie standardu OpenDocument, jak również w pracach komitetu technicznego ECMA International TC45, który zajmuje się tworzeniem, utrzymywaniem i publikowaniem standardu Open XML. Novell zwraca także uwagę, że jest jednym z dwóch największych współtwórców projektu OpenOffice.org pod względem wniesionego wkładu.

Miejmy nadzieję, że współpraca firm Novell i Microsoft doprowadzi do tego, że zarówno użytkownicy pakietu OpenOffice jak i Microsoft Office będą mogli już wkrótce bezproblemowo wymieniać pomiędzy sobą dokumenty bez względu na to czy są zapisane w formacie Open XML czy OpenDocument.

© dobreprogramy
s