OpenOffice w administracji publicznej

Strona główna Aktualności

O autorze

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udostępniło informacje z których wynika, że pakiet biurowy OpenOffice zdobył znaczny udział w rynku aplikacji biurowych wykorzystywanych w sektorze administracji publicznej.

Jarosław Brysiewicz, podsekretarz stanu w MSWiA, wskazał, że na popularności, szczególnie w urzędach gminnych, zyskuje oprogramowanie z kręgu OpenSource. We wszystkich badanych urzędach pakiet MS Office jest użytkowany na niespełna 48% stanowisk komputerowych, natomiast pakiet OpenOffice już na ponad 12%. Szybko rosnąca pozycja OpenOffice to z pewnością zasługa regulacji prawnych dopuszczających wykorzystanie formatu OpenDocument w administracji publicznej.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że domyślny, otwarty format zapisu dokumentów stosowany w pakiecie OpenOffice został opisany międzynarodowym standardem ISO/IEC 26300. Formaty firmy Microsoft do tej pory nie mogą poszczycić się porównywalnym standardem. Aktualnie trwa procedura standaryzacyjna zaproponowanego przez firmę Microsoft nowego formatu OpenXML, ale nie wiadomo, kiedy dojdzie ona do skutku.

Samorządów w Polsce nie trzeba dodatkowo przekonywać do oczywistych zalet wykorzystania oprogramowania z kręgu OpenSource. Niestety nadal zdarzają się centralne zamówienia publiczne, które dyskryminują zarówno system operacyjny Linux jak i OpenOffice. Przykładem takiego postępowania był przetarg ogłoszony w dniu 14 grudnia 2006r. przez ZUS na zakup 25.000 licencji pakietu biurowego Microsoft Office. Wszystko jednak wskazuje na to, że sytuacja powoli zmienia się na korzyść otwartych rozwiązań.

Pełny tekst informacji znaleźć można na stronach MSWiA.

© dobreprogramy