r   e   k   l   a   m   a
reklama

OpenSUSE 12.2 dla ARM-ów w przyszłym tygodniu

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Architektura ARM dzięki swojej energooszczędności zyskała w ostatnich latach sporą popularność i producenci systemów operacyjnych coraz chętniej wydają swoje dzieła na urządzenia z ARM-ami. Ogromne nadzieje wiążą z tą architekturą twórcy OpenSUSE, którzy to lada dzień wydadzą odpowiednio przygotowaną wersję swojej dystrybucji Linuksa. OpenSUSE 12.2 dla ARM-ów ma już status RC2, w przyszłym tygodniu ukaże się wersja stabilna dystrybucji.

Zadanie nie jest proste, gdyż istnieje ponad 50 odmian ARM-ów i rynek jest mocno podzielony. Początkowo OpenSUSE będzie wspierać warianty OMAP3/OMAP4, Marvell ArmandaXP oraz Freescale i.MX51. Tę wersję OpenSUSE będzie więc można zainstalować na przykład na CuBoksie, Origenie Samsunga czy serwerach Calxeda.

Celem deweloperów Linuksa w ogóle jest opracowanie jak najmniejszej liczby wariantów jądra dla różnych ARM-ów (od wersji 3.7 jedno jądro jest w stanie obsłużyć kilka architektur). Idealnym rozwiązaniem byłby jeden obraz zImage, ale prawdopodobnie skończy się na czterech wersjach (ARMv4, ARMv5, ARMv6/ARMv7 z i bez LPAE oraz ARMv8). Podejście twórców różnych dystrybucji do ARM-ów nie jest jednak jednolite. Canonical bierze tę architekturę bardzo poważnie, zarówno w serwerach, jak i komputerach konsumenckich, podobnie zresztą jak deweloperzy Debiana. Gentoo i Arch również już na poważnie zabrały się za obsługę ARM-ów, w czerwcu zaś ukazała się Fedora dla tej architektury. OpenSUSE zostało trochę w tyle, ale w przyszłym tygodniu dogoni konkurentów. Są też jednak dystrybucje, które tą architekturą wcale się nie zajmują.

© dobreprogramy
reklama
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

reklama
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNajsłynniejsze kanały na YouTubie. W Polsce często nieznane