Microsoft otworzył kod SSH dla Windowsa, będzie gotowe w przyszłym roku

Strona głównaMicrosoft otworzył kod SSH dla Windowsa, będzie gotowe w przyszłym roku
20.10.2015 19:22
Microsoft otworzył kod SSH dla Windowsa, będzie gotowe w przyszłym roku
bEgjrPVi

Microsoft zapowiedział, że wprowadzi SSH (secure shell) na Windowsa. W związku z tym firma związała się ze społecznością projektu OpenSSH, czyli otwartej implementacji protokołu. Kod tego portu został udostępniony GitHubie, by każdy mógł go sprawdzić i poszukać w nim błędów.

bEgjrPUB

Szukając klienta SSH na Windowsa Microsoft przyjrzał się kilku dostępnym na rynku produktom i postanowił, że najlepiej będzie napisać własną implementację. Przy tym zadaniu programiści Microsoftu mogli trochę skrócić sobie drogę, sięgając po implementację OpenSSH autorstwa NoMachine – firmy produkującej oprogramowanie zapewniający zdalny dostęp do Windowsa. Najpierw trzeba oczywiście ją zaktualizować z wersji 5.9 protokołu do 7.1.

350144443418175425

Kolejne kroki to przystosowanie OpenSSH do pracy z kryptograficznym API Windowsa, a nie OpenSSL bądź LibreSSL, zapewnienie kompatybilności z POSIX i przygotowanie programu do wydania w wersji produkcyjnej. Powinno to mieć miejsce przed wakacjami przyszłego roku.

bEgjrPUD

SSH na Windowsa ma być zintegrowane z PowerShellem. Decyzja o tym została podjęta, ponieważ najwidoczniej wielu użytkowników chciałoby wygodniej nawiązywać połączenia między Windowsem i Linuksem, a także wykonywać zadania administracyjne z Windowsa na Linuksie i z Linuksa na Windowsie, korzystając ze skryptów i wiersza poleceń.

Microsoft i NoMachine wspólnie pracują nad tym projektem. Warto tu wspomnieć, że to już trzecie podejście zespołu pracującego nad PowerShellem do wprowadzenia SSH do ich dzieła. Wcześniejsze próby były jednak gaszone. Tym razem w końcu mają „podkładkę”, by pokazać, że użytkownicy naprawdę życzą sobie SSH na Windowsie.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Udostępnij:
bEgjrPVz