Oprogramowanie Open Source zagrożeniem dla firm?

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Fortify Software, specjalizująca się w przeprowadzaniu audytu oprogramowania, przetestowała 11 aplikacji Open Source, napisanych w Javie, przeznaczonych do pracy w firmie. Jak się okazało, każda z nich zawierała luki w bezpieczeństwie.

Według Jacoba Westa, szefa grupy odpowiedzialnej za przygotowanie raportu, fakt występowania licznych usterek bezpieczeństwa jest niepokojący. Korporacje powinny traktować oprogramowania Open Source jako poważne zagrożenie, jednocześnie radząc opracowywanie dużym korporacjom mechanizmów uniemożliwiających ich wykorzystanie, we własnym zakresie. Howard Schmidt, były doradca do spraw bezpieczeństwa informatycznego Białego Domu, twierdzi natomiast, że otwarte oprogramowanie stanowi piętę achillesową współczesnych przedsiębiorstw. Jego wdrożenie powinno być wcześniej dokładnie przemyślane, rozważając wszystkie jego zalety i wady, gdyż nie posiada ono narzędzi do szybkiego eliminowania wykrywanych błędów.

Twórca jądra Linuksa, Linus Torvalds, w odpowiedzi na opublikowany raport, stwierdził, że osoby zajmujące się bezpieczeństwem sieciowym, postrzegają na ogół otaczający ich świat jedynie w barwach białych bądź czarnych, jednocześnie krytykując taką postawę. Niezwykle mocno skrytykował też programistów systemu OpenBSD, który z założenia ma być najbezpieczniejszą dystrybucją Uniksa. Stwierdził on bowiem, iż będąc skoncentrowanym tak mocno na łataniu usterek bezpieczeństwa, nie zajmują się niczym innym, posługując się licznymi epitetami.

Według Fortify Software, postawa Torvaldsa, w kwestiach bezpieczeństwa jest w wspólna w społeczności Open Source, która wyraźnie nie ignoruje tych kwestii, nie stawia ich jednak za priorytet. Przedstawiony w raporcie obraz wydaje się tym bardziej ważny, biorąc pod uwagę fakt, że wiele firm już teraz patrzy w stronę wdrożenia bezpłatnych rozwiązań. Również najnowsze badania Gartnera wskazują, że do 2011 roku aż 80% przedsiębiorstw, wykorzystywane oprogramowanie, przynajmniej częściowo, będzie opierać się o otwarte komponenty.

© dobreprogramy