P2P - nowy sposób na dystrybucję wideo w Wikipedii

P2P - nowy sposób na dystrybucję wideo w Wikipedii

Wojciech Cybulski
28.09.2010 13:58

Wikipedia rozpoczęła testy mechanizmu peer-to-peer, który ma zmniejszyć koszta związane z dystrybucją klipów wideo - czytamy na blogu Fundacji Wikimedia.

Wikipedia - wolna encyklopedia, którą każdy może redagować - utrzymywana jest wyłącznie z darowizn. Serwis nie wyświetla reklam i samodzielnie ponosi koszta hostingu i obsługi systemów informatycznych. Twórcy Wikipedii muszą obecnie zmierzyć się z kwestią rosnącej popularności filmów, których dystrybucja jest o wiele bardziej kosztowna, niż przesłanie do internauty tekstu i grafik. By rozwiązać ten problem, Wikipedia nawiązała współpracę z konsorcjum P2P-Next, które dzięki grantom uzyskanym z Unii Europejskiej opracowało mechanizm dystrybucji wideo wykorzystujący technologię P2P.

Osoby chcące przetestować nowy mechanizm dystrybucji wideo oparty o sieć P2P, muszą pobrać odpowiedni plugin dla przeglądarki. Aktualnie obsługiwany jest jedynie Firefox, jednak w planach jest także wtyczka dla Internet Explorera. Od strony technicznej rozwiązanie P2P-Next bazuje na protokole BitTorrent, jednak by nie dopuścić do powolnego ładowania filmów, mechanizm został wyposażony w szereg zabezpieczeń. W razie potrzeby wtyczka może wymusić hybrydową dystrybucję filmu - początek nagrania jest wysyłany z szybkiego serwera Wikimedia (HTTP) zaś dalsze części są pobierane za pośrednictwem P2P. Istnieje także możliwość awaryjnego wysłania całego nagrania poprzez protokół HTTP - dzieje się tak za każdym razem, gdy system stwierdzi że szybkość pobierania danych z sieci BitTorrent jest zbyt mała.

Wikipedia dodała już do kodu serwisu skrypt sprawdzający, czy wtyczka Swarmplayer jest zainstalowana w przeglądarce. Twórcy wolnej encyklopedii mają nadzieje, że mechanizm opracowany przez P2P-Next rozwiąże problemy z dystrybucją wideo w Wikipedii.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)