Nowy µTorrent z trybem altruistycznym to sposób na długie życie torrentów

Nowy µTorrent z trybem altruistycznym to sposób na długie życie torrentów

Nowy µTorrent z trybem altruistycznym to sposób na długie życie torrentów
28.09.2016 14:42

BitTorrent pozostaje najbardziej efektywnym i niezawodnym sposobemna rozpowszechnianie dużych plików w Sieci, takich jak choćbyobrazy ISO dystrybucji Linuksa – przynajmniej w pierwszych dniachod ich udostępnienia. Później robi się coraz gorzej, coraz mniejludzi udostępnia dany plik, w końcu po kilku latach torrent wysychazupełnie. Jest tak przede wszystkim z jednego powodu – więcejludzi pobiera niż udostępnia. Bittorrentowe „pijawki” niezważają na podstawowe założenie etykiety sieci p2p, tj. dajprzynajmniej tyle ile bierzesz. Zaradzić tej sytuacji chceBitTorrent Inc, producent popularnego klienta µTorrent. Wprowadzonodo niego tryb altruistyczny, który ma sprawić, że użytkownicybędą dawać w ramach bittorrentowych rojów więcej.

Celem trybu altruistycznego jest zagwarantowanie, że użytkownikzawsze będzie zachowywał stosunek udostępnionych do pobranychdanych na poziomie 2:1 (za każdy pobrany gigabajt, dwa gigabajtyzostały dostarczone innym). To szczególnie ważne dla użytkownikówprywatnych trackerów, które po prostu pijawkom dają bany, o ile wokreślonym czasie nie uzyskają lepszego stosunku udostępnionych dopobranych.

Ustawienie trybu altruistycznego w µTorrencie (źródło: blog.bittorrent.com)
Ustawienie trybu altruistycznego w µTorrencie (źródło: blog.bittorrent.com)

Wydawać by się mogło, że to nic specjalnego, wystarczyłobyustawić pobieranie pliku tak, by po pobraniu 1 GB udostępnił 2 GB.Ale co, jeśli do danego roju później nikt nie przystąpi? Wówczasosiągnięcie zamierzonego stosunku będzie niemożliwe. Trybaltruistyczny osiąga ten cel po prostu pobierając mniej. Zamiastdomyślnego pobierania jak najwięcej, jak najszybciej, przyudostępnianiu takiej przepustowości, jaka jest akurat żądanaprzez inne peery, µTorrent pilnuje ilości pobranych danych w czasierzeczywistym, dostosowując ją do ilości wysłanych danych.

Przełącznik trybu altruistycznego dla poszczególnych torrentów (źródło: blog.bittorrent.com)
Przełącznik trybu altruistycznego dla poszczególnych torrentów (źródło: blog.bittorrent.com)

W ten sposób ceną za zdrowie danego torrenta jest wolniejszejego pobieranie. To też oznacza, że niektóre torrenty w trybiealtruistycznym nigdy nie zostaną pobrane do końca – gdyż zbytmało osób dołączyło do ich roju. Z tego też powodu jest to pókico eksperyment, domyślnie wyłączony.

Jeśli jednak przyniesie on pozytywne wyniki, twórcy µTorrentazastanowią się nad zmianą działania klienta, tak by w przyszłościwszystkie peery wymieniające się plikami zaczynały w trybiealtruistycznym, a później przełączały się w zależności odstanu roju w tryb pobierania. Nie zmieni to znacząco stosunkuudostępnionych do pobranych, jednak pozwoli wszystkim peerom napoczątku szybciej dostać plik, który później będzie jużłatwiej pobrać, nawet jeśli początkowe zainteresowanie minie.

Klienta µTorrent w wersji 3.4.9 dla Windowsa znajdziecie w naszejbazieoprogramowania.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)