PS5 i Xbox Series X. Polacy często płacą więcej - wynika z analizy

Strona główna Aktualności

O autorze

Owszem, PS5 osiąga zawrotne ceny na aukcjach, ale to nie z powodu braku dostępności w polskich sklepach koszt nowej generacji w naszym kraju jest większy.

Sugerowana cena PlayStation 5 w Polsce (czyli 2 299 zł, a więc dużo mniej, niż obecnie wyceniono sprzęt na aukcjach) według badań analityków platformy Picodi.com jest większa niż np. w Niemczech, Portugalii, Irlandii czy Szwajcarii. Kraje euro płacą mniej, podobnie jak np. Australijczycy niż Kanadyjczycy.

Paradoksalnie im bogatszy kraj, tym tańsze są konsole (najtaniej w Kanadzie i USA; 1800–2000 zł) - zauważają analitycy. Cóż, dużą rolę odgrywa rynek. Im bogatszy, tym większa konkurencja, więc producenci muszą rywalizować. To nie przypadek, że w biedniejszych i słabiej rozwiniętych regionach - jak Ukraina czy Argentyna - konsole kosztują najwięcej.

Podobnie jest w przypadku Xboksa Series X. Może nie są to różnice na tyle duże - choć Kanada płaci faktycznie śmiesznie mało - by rozważać emigrację, ale są.

Oczywiście trzeba pamiętać, że Xbox Series X w Polsce sprzedawany jest też w specjalnym abonamencie. Pozwala on zaoszczędzić nieco ponad 50 zł, więc nie jest to może super opłacalna inwestycja, jednak mamy taką możliwość, co warto mieć na uwadze.

Nie jest niczym nowym, że polska oferta jest dużo mniej atrakcyjna niż ta w USA. O czym pisał Jakub Krawczyński:

Warto wspomnieć tutaj, że w Stanach Zjednoczonych, oferta Xbox All Access jest cenowo korzystniejsza niż w Polsce (jest po prostu taniej niż za konsolę i abonament osobno i to nawet nie licząc wartości EA Play). To jednak zaskakujące, że nawet w naszym kraju, który jest jednym z najdroższych jeśli chodzi o przelicznik siły nabywczej pieniądza na elektronikę i gry, jest to nawet opłacalne.

Analitycy sprawdzili też ceny samych abonamentów. I tu również nie mają dobrych wiadomości dla domowych budżetów Polaków. Na przykład polski gracz za dostęp do trybu wieloosobowego i darmowych tytułów musi płacić niemal 3 razy tyle co gracz z Turcji (240 zł do 86 zł).

© dobreprogramy
s