Pierwszy w Polsce komercyjny WiMAX

Strona główna Aktualności

O autorze

Pierwszą w Polsce komercyjną instalację WiMAX uruchomił w Bielsku-Białej regionalny operator telekomunikacyjny SferaNET. Instalacja umożliwia bezprzewodowy dostęp do internetu w zasięgu 30 km od nadajnika umieszczonego w centrum miasta - poinformował operator w piątkowym komunikacie.

SferaNET zapowiada, że w najbliższych tygodniach zasięg sieci WiMAX wzrośnie do 50 km, dzięki przeniesieniu nadajnika na komin Elektrociepłowni Bielsko-Biała. Na razie z dostępu do Internetu poprzez sieć WiMAX korzystają instytucje i firmy, ale SferaNET zapowiada, że będzie chciała także uruchomić usługę bezprzewodowego dostępu do internetu dla klientów indywidualnych.

WiMAX to technologia zapewniająca m.in. bezprzewodowy dostęp do internetu drogą radiową, charakteryzuje się dużą szybkością transmisji danych, nawet do 70 Mb/s. Wykorzystanie technologii WiMAX zapowiedział w ubiegłym tygodniu także inny operator telekomunikacyjny - Netia, po tym jak dwie spółki od niej zależne (Netia Globe i Netia Świat) wygrały przetarg na częstotliwości radiowego dostępu abonenckiego 3,6-3,8 GHz.

© dobreprogramy
s