Przez Edge w wirtualną rzeczywistość – Microsoft wierzy, że tego właśnie potrzeba przeglądarkom

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Czego jeszcze potrzebujecie w przeglądarce Edge, by wreszcie móc zastąpić nią Chrome’a? Dłuższy czas pracy na baterii? Jest, nawet zauważalnie. Rozszerzenia? Są, wszystkie 13. No to może wirtualna rzeczywistość? Deweloperzy microsoftowej przeglądarki chcą nas zachęcić tą właśnie, jakże modną sprawą.

Już na wiosnę 2017 roku powinniśmy razem z uaktualnieniem Redstone 2 dostać nową wersję Microsoft Edge, przynoszącą eksperymentalne wsparcie dla standardu WebVR. Pozwala on na tworzenie wirtualnych światów w sposób całkowicie niezależny od sprzętu i wyświetlanie ich bez żadnego dodatkowego oprogramowania przez przeglądarkę internetową. Branża liczy, że dzięki temu WebVR zdoła upowszechnić wirtualną rzeczywistość wśród użytkowników – tym bardziej, że wreszcie zaczynają się pojawiać także przystępne cenowo zestawy VR, nie tylko dla zamożnych graczy.

Nazwa nie jest przypadkowa: specyfikacja WebVR została zaprojektowana tak, by wykorzystywać grafikę rysowaną w WebGL, po prostu z myślą o udostępnionych przeglądarce interfejsach programowania sprzętu VR. W zasadzie każdy, kto zna trochę JavaScript, będzie mógł w ten sposób przenieść np. przeglądarkową grę 3D do wirtualnego świata, dostępnego przez praktycznie dowolne gogle.

Microsoft nie jest jednak pierwszy uznając rewolucyjność wirtualnej rzeczywistości. Google było pierwsze, wersje beta Chrome WebVR już obsługują, a do końca roku pojawić się ma wsparcie w wersji stabilnej tej przeglądarki. Tak samo Mozilla już wprowadziła WebVR do kompilacji Nightly Firefoksa. A że warto to robić, przekonać może choćby poniższe demo, pozwalające zapoznać się z projektem marsjańskiej bazy:

Więcej takich cudów techniki webowej możecie obejrzeć na stronie Sketchfab.com – to repozytorium najciekawszych webowych projektów 3D/VR, które oficjalnie wspiera standard WebVR.

© dobreprogramy