Rekordowa kara Komisji Europejskiej dla Google, wyniesie nawet 3 mld euro

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Wiemy już, że w najbliższym czasie czeka nas kolejny epizod potyczek pomiędzy Komisją Europejską a jedną z korporacji Doliny Krzemowej. Niemal miesiąc minął od ogłoszenia pisemnego zgłoszenia zastrzeżeń wobec praktyk Google. Dziś wiemy już, jakie mogą być tego finansowe konsekwencje.

Według informacji, do których dotarł Telegraph, Komisja Europejska chce zakończyć czynności w sprawie ewentualnych praktyk monopolistycznych Google jeszcze przed letnią przerwą w obradach, komunikatu w tej sprawie możemy się spodziewać już na początku czerwca. Wygląda na to, że kara może być surowa, a sprawa Google w pewnym sensie pokazowym zwieńczeniem siedmioletniego śledztwa.

Według ustaleń Telegraph, kara dla Google ma wynieść ok 3 mld euro, co jest rekordową kwotą w tego typu sprawach. Dotychczas najwyższą karą za nadużywanie pozycji rynkowej ukarany został Intel – producent zapłacił jednak „tylko” 1,1 mld. Nie jest to jednak najwyższy wymiary kary – Google może zapłacić maksymalnie 6,6 mld dolarów lub dziesiątą część rocznych przychodów.

A to może być jedynie początek problemów. Podczas śledztwa obejmującego różne sfery działalności Google, Komisja napotkała praktyki także na innych, niż związane bezpośrednio z Androidem, polach, które mogą być powodem dalszego postępowania. Margrethe Vestager, komisarz ds. konkurencji w Komisji Europejskiej, zaznacza, że kolejne zarzuty można wysunąć między innymi w związku z pozycją Google na rynku internetowych usług map czy turystyki.

© dobreprogramy