Historia lubi się powtarzać...

Wiele osób zna historię tylko ze szkoły, gdzie nie zawsze była lubianym przedmiotem ze względu na wymuszenie zapamiętywania nazwisk, dat i miejsc oraz coraz to dziwniejszych wydarzeń z przeszłości.

Po co nam ta cała Historia?

Historia jest kluczem do sukcesu w Biznesie, Polityce i "show-biznesie"; lecz należy znaleźć się w odpowiednim czasie i miejscu aby móc się odnieść do przeszłości by wiedzę historyczną przekuć na sukces. Oto przykład z historii który pokazuje że Historia się powtarza cyklicznie a niektóre jej elementy są wykorzystywane nawet dzisiaj:

my nie wjeżdżamy z agresją lecz bronimy interesów Rosyjskiej mniejszości narodowej

tekst z przed 400 lat a jak by to powiedzieć "jest na czasie" ? Ja może tego nie przedstawię atrakcyjnie ale znam pewnego człowieka który potrafi opowiadać w bardzo ciekawy sposób, ale o tym później...

Co zrobić by ta wiedza była łatwiejsza zarówno do zapamiętania jak i wykorzystania? Wraz z rozwojem techniki i Internetu powstają wspaniałe portale które przekazują taką wiedzę a nawet zachęcają do zapoznania się z Historią w niecodzienny sposób. Każdy pewnie pamięta czasy gdy się czekało na kolejny odcinek "Sensacji XX wieku". Obecnie czekam na nowe odcinki "Historii bez cenzury"

Dla czego "Historia bez cenzury"?Jak Mawia MAX "mówią jest jak jest" i nie owijają w bawełnę, wyszukują naprawdę istotne informacje które warto poznać i zapamiętać a co najważniejsze przedstawiają to w taki sposób że niejeden nauczyciel czy podręcznik historii wysiada.
O tym że Historia nie musi być nudna można się też dowiedzieć na tzw. "lekcjach żywej historii".

Aplikacje mobilne

Do przekazywania wiedzy o Naszych przodkach zaczyna się zaprzęgać coraz to nowsze technologie. Wcześniej już opisywałem aplikację związaną z Powstaniem Wielkopolskim 1918-1919r. o nazwie 27 grudnia.


Aplikacja ta miała wykorzystywać GPS do turystyki regionalnej, pomagając odnajdywaniu miejsc związanych z konkretnymi wydarzeniami.

Wspominałem o powstaniu Mobilnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego


- no może ... ale nie opisałem jak to wyglądało w zeszłym roku.
Sama idea Muzeum była oparta o tzw. "okrągłe rocznicowe obchody" czyli 95 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Miasto Poznań oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego przeznacza na takie "okrągłe rocznice" więcej funduszy niż w przypadku kolejnych lat. W 2013r. pojawiło się kilka fajnych projektów w śród których było właśnie "Mobilne Muzeum" - wyeksponowane było tylko raz na terenie Dworca Głównego w Poznaniu od grudnia 2013r. do końca lutego 2014r. Idea była wspaniała, muzeum opierało się w większej części na multimedialnych ekranach dotykowych dzięki którym była interakcja ze zwiedzającymi. Dodatkiem był stół z grami dla dzieci, gry były oparte o spostrzegawczość i można było układać wirtualne puzzle, odszukiwać podobne obrazki w stosie. Dla Młodzieży zrobiono na zakończenia mały quiz wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim. Wyświetlano kilka filmów mówiących o wydarzeniach z całej wielkopolski które miały miejsce w okresie od 1918-1919 roku.


W weekendy muzeum miało dodatkową atrakcję w postaci umundurowanych rekonstruktorów których wiedza czasem dorównuje tej którą posiadają wykładowcy na uczelniach. Przed muzeum wolontariusze uczyli dzieci wykonywania poprawnych Kokard Narodowych (w Wielkopolsce zwanych rozetami). Wszystko po to aby w łatwy sposób ludzie mogli się zainteresować i zapamiętać przynajmniej część z przekazywanej w ten sposób wiedzy. To właśnie nowoczesny sposób promowania historii przez obraz, film, dźwięk i co najważniejsze bawiąc uczyć i ucząc się bawić.
LINK - Galeria TVn24

Gra miejska

To coś co powoduje że miasto zaczyna żyć wydarzeniami z dawnych lat. Aby wygrać w grze należy ściśle przestrzegać regulaminu i zasad. Wykonywane są zadania które odzwierciedlają sytuacje które miały miejsce w odpowiednim przedziale czasowym. Taki mały przykład

Kościańska Gra Miejska "Kryptonim Wolność"
rozgrywana jest w kościanie w okolicy 16 lutego i ma na celu przybliżyć historię oddziału Rezerwy Skautowej która pod dowództwem instruktora Józefa Kamińskiego, który w nocy 29/30 grudnia 1918 r. zdobył broń z magazynów pruskich, a następnego dnia rozbroił stacjonujących w Kościanie żołnierzy pruskich.

Grę obsługują statyści którzy są ubrani w stroje z epoki, dodatkowym elementem gry jest zaproszenie uczestników do ubrania się również w stroje z epoki - co jest dodatkowo premiowane. Zeszłoroczna III edycja zgromadziła w tym roku blisko 250 uczestników i ponad 50 rekonstruktorów, aktorów i koordynatorów gry. Spora część Kościana zamieniła się w wielką planszę do gry, po której poruszało się 30 drużyn, kilkunastu korespondentów wojennych. Status korespondenta wojennego otrzymali dziennikarze z okolicznych rozgłośni radiowych oraz gazet i portali internetowych. O grze informował dodatek który rozdawali młodzieńcy również w strojach z epoki.

Jeśli ktoś chciał by wziąć udział w grze to można się będzie zgłosić od 27 stycznia na stronie Kościańska Gra Miejska "Kryptonim Wolność" Nawet władze regionalne musiały się umundurować stosownie do realiów gry

Muzeum — Europejska Noc Muzeów

Wiem że ludzie nie lubią chodzić do muzeum lecz przynajmniej raz w roku jest świetna okazja by zobaczyć Muzeum z innej strony. W maju odbywa się coś pod nazwą Europejska Noc Muzeów (w 2015 przypada w noc 16/17 maja) Czy warto się przejść ? o tym mogą świadczyć kolejki przed muzeami oraz "darmowe" wejściówki. W większości dużych miast przed muzeami związanymi z regionalnymi walkami o wolność i niepodległość, pojawiają się Grupy Rekonstrukcji Historycznych które dodatkowo uatrakcyjniają tę jedyną noc w roku.

W tym wszystkim przewijają się pasjonaci którzy z pełną premedytacją i świadomie potrafią przekazywać zagadnienia historyczne. Ci ludzie powiedzą Tobie:

dotknij, posmakuj, powąchaj, to jest historia! Nie stara zapomniana niedoczytana książka tylko żywa historia. Tego nie oglądniesz na filmie nie poczujesz ciężaru karabinu lub hełmu, nie założysz munduru. Ale tu i teraz możesz to zrobić jeśli masz pytania odnośnie umundurowania, odpowiemy na każde pytanie. To jest mundur a to oporządzenie, a to uzbrojenie ...

Rekonstrukcja historyczna — Inscenizacje

Owi pasjonaci poświęcają swój wolny czas na niecodzienne hobby, kompletują umundurowanie i oporządzenie z różnych epok. Wertują książki w poszukiwaniu zdarzeń - scen batalistycznych - które w sposób spektakularny i dynamiczny można przedstawić szerokiej publiczności. Pasja jest tak silna że czasem pozwala na zrealizowanie projektu "dioramy" ot choć by i dla przykładu , "zakład rymarski z 1920r.

Ja się zapisałem do Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolma... w której zajmujemy się głównie Wielkopolską z okresu od 1914r. do 1945r. Od Armii pruskiej , przez Powstanie Wielkopolskie 1918-1919, Wojska Wielkopolskie 1920, Armia Poznań 1939, II Korpus Gen Andersa na zachodzie. Jako że aby stworzyć inscenizację należy przedstawić obie strony konfliktu GRH posiada również sekcję Wermachtu 1939-45r.


Ponieważ grupa to około 20-30 osób, większe inscenizacje odbywają się przy udziale kilku Grup Rekonstrukcyjnych. Mała prezentacja tego co widzi rekonstruktor w trakcie inscenizacji

Ta pasja przekazywania ruchomego obrazu i dźwięku oraz zapachu wystrzelonego prochu jest rejestrowana przez innych pasjonatów, czasem nazywanych korespondentami wojennymi. Lecz lepiej oddaje ich hobby inna nazwa:

Tropiciel Historii


Osoby zajmujące się hobbystycznie wykonywaniem zdjęć oraz filmów nawet z wykorzystaniem dronów. Rejestrują zarówno Inscenizacje jak i "dioramy" historyczne. Mają dział poświęcony sylwetkom rekonstruktorów uwieczniając zarówno uniformy jak i "szpej" - czyli oporządzenie - jak i pojazdy.(od rowerów przez motory, pojazdy terenowe oraz ciężarówki aż po czołgi.)

Film

W ubiegłym roku pojawiło się kilka filmów dotyczących Powstania Warszawskiego 1944r.
Na zachodzie pojawił się film "Fury" w którym wykorzystano czołgi z okresu walk - wszystkie "na chodzie" i zrealizowano bardzo widowiskową walkę.


W ubiegłym roku zakończono zdjęcia do filmu pt. "Hiszpanka" który wejdzie do kin 23 stycznia br. Jest to film polskiej produkcji z międzynarodową obsadą w który wpompowano dużo efektów specjalnych.

Mam nadzieję że przy tak dużej ilości sposobów przekazywania wydarzeń historycznych każdy wybierze coś dla siebie :)

bo Historia lubi się powtarzać

O tym że nie zawsze jest to sztywne przekazywanie faktów może świadczyć ostatni filmik :)