SBC na Windowsie. LattePanda Alpha z modułową konstrukcją obudowy DIY do wielu zastosowań

SBC na Windowsie. LattePanda Alpha z modułową konstrukcją obudowy DIY do wielu zastosowań

Podstawowa modułowa obudowa do LattePanda Alpha (fot. YouTube @ Project-SBC)
Podstawowa modułowa obudowa do LattePanda Alpha (fot. YouTube @ Project-SBC)
26.09.2019 23:54, aktualizacja: 27.09.2019 16:26

LattePanda Alpha to całkiem wydajny i wszechstronny jak na swoją klasę mały komputer typu SBC. Doczekał się ciekawego modułowego projektu DIY. W kilku ruchach może stać się MiniPC, konsolą przenośną czy stacjonarną stacją gamingową.

LattePanda Alpha. Wydajny w swojej klasie SBC ze złączami niczym Arduino

Najpierw wyjaśnijmy, czym w ogóle jest LattePanda Alpha. To druga edycja komputera jednopłytowego LattePanda (pierwszy dostał procesor Intel Atom). Najmocniejsza Alpha ma do dyspozycji CPU Intel m3-8100y (dwa rdzenie i cztery wątki, 1,1 GHz, 3,4 GHz w turbo) ze zintegrowaną grafiką Intel HD Graphics 615 i 8 GB RAM LPDDR3. Na płycie zamontowano chłodzenie powietrzne slim.

W zależności od opcji może być zaopatrzony w 64 GB eMMC. Za to zawsze ma dwa gniazda M.2 (jedno x4 dla dysków SATA i PCIe NVMe, drugie x2 dla kart USB 2.0, UART, PCM). Łączność zawiera się w WiFi 802.11 ac, Bluetooth 4.2 i gigabitowym Ethernecie. Zastosowane porty to 3 x USB A 3.0, 1 x USB C 3.0 (obsługujące PD i DP), HDMI. Mamy nawet koprocesor Arduino Leonardo i złącza GPIO (w tym I2C, I2S, USB, RS232, UART, RTC). Współpracuje z Windowsem i Linuxem.

MagClick Case System - The Modular LattePanda Alpha Case

Moduły do szybkiej wymiany na magnesy

Jeden z entuzjastów projektu LattePanda Alpha stworzył koncepcję modułowej obudowy. Wszystko wykonał na drukarce 3D i w myśl filozofii DIY. Elementy są łączone na magnesy, więc przerzucanie pandy pomiędzy różnymi zastosowaniami, nie wymaga użycia narzędzi. Co można z nią zrobić? Najprostsze wyjście to po prostu miniPC w zgrabnej obudowie. Zdejmując boczną ściankę autor prowadzący kanał Project-SBC na YouTube, może doczepić płytę do innych komponentów.

Z tego połączenia rodzi się tablet, mały gamingowy PC z dodatkową desktopową kartą graficzną, przenośna konsola z joy-conami od Switcha, czy laptop z dwoma dotykowymi ekranami. Montaż do kolejnych elementów jest prosty i szybki. Autor prezentuje też na swoim zakątku YouTube garść filmów z poradnikami, jak samemu wykonać bazową modułową obudowę i kolejne elementy.

DIY Dual Touchscreen Windows 10 Computer! The LattePanda Alpha Delta MagClick Case and Tutorial

Projekt nie jest jeszcze definitywnie skończony. Co może być następne? Ostatnim uaktualnieniem był właśnie wspominany dwuekranowy laptop. A w przyszłości? Jest jeszcze kilka tropów, którymi można pójść. Warto obserwować kolejne projekty kanału.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)