SBC na Windowsie. LattePanda Alpha z modułową konstrukcją obudowy DIY do wielu zastosowań

Strona główna Aktualności
Podstawowa modułowa obudowa do LattePanda Alpha (fot. YouTube @ Project-SBC)
Podstawowa modułowa obudowa do LattePanda Alpha (fot. YouTube @ Project-SBC)

O autorze

LattePanda Alpha to całkiem wydajny i wszechstronny jak na swoją klasę mały komputer typu SBC. Doczekał się ciekawego modułowego projektu DIY. W kilku ruchach może stać się MiniPC, konsolą przenośną czy stacjonarną stacją gamingową.

LattePanda Alpha. Wydajny w swojej klasie SBC ze złączami niczym Arduino

Najpierw wyjaśnijmy, czym w ogóle jest LattePanda Alpha. To druga edycja komputera jednopłytowego LattePanda (pierwszy dostał procesor Intel Atom). Najmocniejsza Alpha ma do dyspozycji CPU Intel m3-8100y (dwa rdzenie i cztery wątki, 1,1 GHz, 3,4 GHz w turbo) ze zintegrowaną grafiką Intel HD Graphics 615 i 8 GB RAM LPDDR3. Na płycie zamontowano chłodzenie powietrzne slim.

W zależności od opcji może być zaopatrzony w 64 GB eMMC. Za to zawsze ma dwa gniazda M.2 (jedno x4 dla dysków SATA i PCIe NVMe, drugie x2 dla kart USB 2.0, UART, PCM). Łączność zawiera się w WiFi 802.11 ac, Bluetooth 4.2 i gigabitowym Ethernecie. Zastosowane porty to 3 x USB A 3.0, 1 x USB C 3.0 (obsługujące PD i DP), HDMI. Mamy nawet koprocesor Arduino Leonardo i złącza GPIO (w tym I2C, I2S, USB, RS232, UART, RTC). Współpracuje z Windowsem i Linuxem.

Moduły do szybkiej wymiany na magnesy

Jeden z entuzjastów projektu LattePanda Alpha stworzył koncepcję modułowej obudowy. Wszystko wykonał na drukarce 3D i w myśl filozofii DIY. Elementy są łączone na magnesy, więc przerzucanie pandy pomiędzy różnymi zastosowaniami, nie wymaga użycia narzędzi. Co można z nią zrobić? Najprostsze wyjście to po prostu miniPC w zgrabnej obudowie. Zdejmując boczną ściankę autor prowadzący kanał Project-SBC na YouTube, może doczepić płytę do innych komponentów.

Z tego połączenia rodzi się tablet, mały gamingowy PC z dodatkową desktopową kartą graficzną, przenośna konsola z joy-conami od Switcha, czy laptop z dwoma dotykowymi ekranami. Montaż do kolejnych elementów jest prosty i szybki. Autor prezentuje też na swoim zakątku YouTube garść filmów z poradnikami, jak samemu wykonać bazową modułową obudowę i kolejne elementy.

Projekt nie jest jeszcze definitywnie skończony. Co może być następne? Ostatnim uaktualnieniem był właśnie wspominany dwuekranowy laptop. A w przyszłości? Jest jeszcze kilka tropów, którymi można pójść. Warto obserwować kolejne projekty kanału.

© dobreprogramy
s