reklama

Samosterujące samochody? Yamaha prezentuje robota-motocyklistę

Strona główna Aktualności

O autorze

Na dziobie okrętu. Stawia znaczące nad znaczonym, lubi czapki z daszkiem, teorię gier, tłumaczenia maszynowe i karabiny maszynowe.

Podziw wzbudzają dziś kolejne prezentacje możliwości samosterujących samochodów. Nie stanowi już dla nich problemu jazda po metropolii czy bezpieczna i przyśpieszająca przemieszczanie się zmiana pasów. Yamaha idzie krok dalej. Japończycy skonstruowali autonomicznego robota, zdolnego do poruszania się na motocyklu.

Nosi on umiarkowanie oryginalne imię Motobot, a z jego możliwościami można było zapoznać się podczas środowych targów Tokyo Motor Show. Niebieski robot powstał we współpracy dwóch działów japońskiej korporacji – motoryzacyjnego i robotycznego. Na aktualnym etapie rozwoju do testów konieczne było wprowadzenie pewnych modyfikacji motocykla, wkrótce jednak ma być on kompatybilny z większością wyścigowych konstrukcji.

Nietrudno zdać sobie sprawę, że Motobot, oprócz humanoidalnej sylwetki, musi się wykazywać także pewną inteligencją. Na podstawie analizy pracy silnika potrafi on zatem zmieniać biegi czy dopasować prędkość poruszania się do nawierzchni czy zakretów.

Kolejnym wyzwaniem dla Yamahy było dostosowanie konstrukcji do konieczności obsługi dość niewielkich i wymagających precyzji urządzeń sterujących motocyklem. Docelowo firma planuje skonstruować Motobota, który bez większych problemów będzie w stanie sterować motorem podczas pokonywania toru ze średnią prędkością 200 km/h.

Japończycy mierzą wysoko, bo film prezentujący możliwości Motobota ma stanowić swojego rodzaju wyzwanie dla dziewięciokrotnego motocyklowego mistrza świata, Valentino Rossiego. Warto się jednak zastanowić nad bardziej praktycznym rozwiązaniem, na przykład w zastosowaniach logistycznych. Być może szybciej niż dostarczające paczki drony czy samosterujące samochody upowszechnią się na przykład lawirujący wśród korków robotyczni dostawcy pizzy?

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić