Commodore
liczba publikacji: 13pierwszy wpis: 6 Stycznia 2014ostatni wpis: 15 Grudnia 2014

O Commodore chyba każdy słyszał. Wielu z nas miało taka zabawkę w domu (jam mam po dziś dzień C-64). Przydałoby się więc poczytać o tym co ten producent miał w zanadrzu.

Commodore (cz.11) — kompendium wiedzy w latach

Ja wiem, ze w zeszłym tygodniu miał być ostatni wpis o Commodore, ale pojawi się jeszcze jeden:). Dziękując Wam za wszystkie komentarze, postanowiłem jeszcze usystematyzować wszystkie ważniejsze daty w życiu firmy Commodore.

Lata 50-te

  • Rok 1952 - Otwarcie firmy Commodore Potrable Typewriter
  • Rok 1953 - Pierwszy duży kontrakt na składanie i dystrybucję maszyn do pisania
  • Rok 1955 - Powołanie do życia Commodore Buisiness Machines International

Lata 60-te

Commodore dziś (cz.10)

Do końca roku chciałbym zakończyć serię Commodore, a więc trochę Was zamęczę w grudniu wpisami o tych komputerkach:). Niestety ostatnie modele komputerów Commodore nigdy nie powtórzyły (nawet w 10%) sukcesu takich komputerów jak C-64 czy C-128, co doprowadziło do upadku tej znakomitej firmy. W latach 90-tych założyciel opisywanej firmy czyli Jacek Trzmiel niestety nie miał żadnego głosu w sprawie Commodore. Praktycznie po wyprzedaniu wszystkich zapasów 29 kwietnia 1994 roku firma Commodore ogłosiła bankructwo.

Commodore PC (cz.9)

Poprzednio wspomniałem, że Commodore miał w zanadrzu jeszcze jedne model a mianowicie był to Commodore PC, którego pierwsze modele opuściły fabrykę Commodore już w 1985 roku. W tym roku pojawił się model o nazwie PC-I, a w kolejnych latach kolejne modele. Niestety żaden z kolejnych modeli nie wnosił nic nowego na rynek komputerów.

Commodore, (cz.7) prawdziwy następca C-64 czyli C-128

Druga połowa lat 80-tych niewątpliwie należała do C-64. Żaden inny komputer na rynku (czy to Commodore czy produkt konkurencji) nie mól konkurować z tym modelem. Commodore bardzo chciało poszerzyć ofertę swojej filmy o kolejne komputery o których pisałem ostatnio, niestety brak zgodności z najpopularniejszym nie wróżył tym maszynom świetlanej przyszłości, dlatego też dość szybko zaprzestano produkcji tych maszyn.

Commodore, (cz.6) nieudani koledzy C64, czyli C16, C116 oraz Plus/4

Sezon ogórkowy czas zakończyć:) Wakacje się skończyły, a więc czas najwyższy wrócić do moich tematów, bo takie pisanie o wszystkim i o niczym to jednak nie dla mnie:). Spróbowałem i dziękuje:). Zapraszam więc do kolejnej odsłony serii Commodore.

W trakcie produkcji C-64 firma Commodore postanowiła poszerzyć swoją ofertę o kolejne modele a mianowicie C-16, C-116 oraz Plus/4. Wszystkie 3 modele pojawiły się mniej więcej w tym samym czasie , czyli w pierwszym kwartale 1984 roku.

Kolega C64 - C16

Pierwszym modelem z nowej serii było Commodore 16.