Blog (359)
Komentarze (10k)
Recenzje (37)

Commodore (cz.5.2) - Szał komputerowy - C64

@Shaki81Commodore (cz.5.2) - Szał komputerowy - C6402.06.2014 10:53

Jako, że C-64 to historia sama w sobie pomyślałem, że jeszcze kilka słów o tej maszynce należałoby wspomnieć. Zapraszam więc do drugiej części o C-64. W pierwszej części starałem się opisać po krótce historię powstania i produkcji tego modelu . Opisałem też budowę wnętrza tego kultowego modelu. Dziś parę słów o poszczególnych modelach

W sumie na rynku pojawiło się 6 modeli C-64 różniących się między sobą obudową bądź niewielkimi zmianami wewnątrz:

[list] [item]

Commodore C64 (wersja oryginalna)

[/item][image=C64]

Jak wspomniałem poprzednio, aby ograniczać koszty pierwsza wersja C-64 pojawiła się w identycznej obudowie jak VIC-20, a jej wnętrze opisałem również w poprzednim wpisie.

[item]

Commodore C-64C

[/item][image=C64C]

Drugą wersją Commodore firma wypuściła dwa lata po premierze pierwszej wersji i wyglądała ona całkiem inaczej. Obudowa została całkowicie przeprojektowana. Niestety w środku nie zmieniło się praktycznie nic, co pozwoliło na pełną kompatybilność z oryginalnym C64. Jedynie zmieniono procesor na trochę szybszy a mianowicie z MOS 6510A na MOS 8510.

[item]

Commodore C-64G

[/item][image=C64G]

W 1987 roku w Niemczech pojawiła się kolejna wersja, a mianowicie C-64G, która miała obudowę identyczną jak pierwowzór. Zmienił się tylko kolor obudowy i klawiszy na jasnoszary (taki jak w C64C). Po raz kolejny zmieniono procesor, tym razem na MOS 8500. Reszta pozostała bez mian

[item]

Commodore C-64 (Aldi)

[/item][image=C64ALDI]

W tym samym roku również w Niemczech pojawił się kolejna wersja C-64 o nazwie kodowej Aldi, od poprzednika komputer ten różnił się kolorem obudowy, a mianowicie ciemniejszą od poprzednika obudową oraz białymi klawiszami. W tym modelu pojawiła się całkiem nowa płyta główna, która była stosowana tylko tylko w tej wersji i nieodstępna nigdzie indziej. Taką nazwę kodową (Aldi) komputer ten otrzymał, ponieważ był dostępny tylko w niemieckiej sieci sklepów Aldi.

[item]

Commodore C-64 (australia)

[/item][image=C64AUSTR]

Rok później Australijczycy pozazdrościli Niemcom i zażyczyli sobie własnej wersji C-64 na ich rynek. Oczywiście firma Commodore nie mogła pozostawić takiej prośby bez odpowiedzi i bardzo szybko wprowadziła na ten rynek wersję C-64C w wersji białej. Poza kolorem obudowy (obudowa i klawisze białe) Wersja ta nie różniła się niczym od C-64C.

[item]

Commodore C-64GS

[/item][image=C64GS]

GS czyli Game System, była to pierwsza i jedyna wersja komputera bez klawiatury. Całkowicie zmieniono obudowę pozbywając się klawiatury, która miała nie być potrzebna dla rasowego gracza. Cały środek natomiast został identyczny jak w pierwowzorze. Niestety ta wersja nie zyskała większej popularności i bardzo szybko zniknęła z oferty Commodore. [/list]

Okazuje się więc, że na rynku było kilka wersji Commodore C-64 i każdy z klientów mógł wybrać swoją wersję, choć prawdę mówiąc poszczególne wersje niewiele różniły się od siebie.

Do serii C-64 można by dopisać jeszcze 3 modele, ale o nich następnym razem...

No i cały spis treści mamy jak zwykle tutaj.

Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)