Spotify Spotify

Strona główna iOS Multimedia Streaming muzyki
Pobierz program
lub zeskanuj:

Spotify to aplikacja oferująca dostęp do obszernego katalogu muzyki, należącego do usługi o tej samej nazwie, którego zasoby można odtwarzać po uprzednim podłączeniu Internetu, bądź składować na urządzeniu, by mieć do nich dostęp w trybie offline. Ponadto osobom chętnie poszerzającym horyzonty aplikacja umożliwia odkrywanie nowych zespołów, czy to sugerując konkretnych wykonawców, czy też odtwarzając radio z określonym typem muzyki.

Dostęp do muzyki jest niemal nieograniczony. Każdy użytkownik może, od razu po utworzeniu konta (możliwe jest logowanie przez Facebooka), zacząć odtwarzać dowolne utwory. Wystarczy wpisać nazwę wykonawcy w wyszukiwarce, a następnie wybrać konkretny album. W celu zapisania muzyki w pamięci urządzenia należy stworzyć playlistę, umieścić w niej utwory, a samą listę skonfigurować, by była dostępna offline. Celem odtworzenia radia należy wybrać jeden z kilkudziesięciu tagów, reprezentujących przede wszystkim najpopularniejsze nurty muzyczne. Gdyby to nie wystarczało, zawsze istnieje możliwość odtwarzania radia o dowolnym charakterze, wystarczy zamiast wybierania ogólnie ujętej nazwy gatunku, znaleźć konkretnego wykonawcę bądź płytę, a następnie odtworzyć bazujące na tym „radio”, wykorzystując odpowiednią opcję z menu. Inną drogą do odkrycia nowych brzmień jest korzystanie z playlist tworzonych przez innych użytkowników. Często są to ogromne biblioteki zawierające tysiąc i więcej utworów w założeniach pasujących do opisu danej playlisty. Najlepiej dostosowana playlista, to ta własnoręcznie stworzona. Można dodawać wszystkie utwory do domyślnie istniejącej playlisty zaznaczając je gwiazdką lub stworzyć nową, nadać jej nazwę i w niej umieszczać utwory. Ostatnią wartą wymienienia cechą usługi, jest lista polecanych wykonawców. Przesłuchiwana z poziomu aplikacji muzyka stanowi coraz większą bazę, którą analizują algorytmy Spotify i na tej podstawie próbują sugerować wykonawców, których ktoś jeszcze nie zna, a którzy mogą zainteresować.

Interfejs aplikacji to przede wszystkim zielono-czarna kolorystyka, nawiązująca bezpośrednio do logo usługi. Ponadto interfejs cechuje się lekkością, za sprawą płynnych animacji i niezłą ergonomią – wybrane opcje są dostępne z kilku miejsc, co w założeniu ma uprościć wykonywanie podstawowych czynności. Menu po lewej oferuje dostęp do wszystkich podstawowych usług aplikacji jak zarządzanie muzyką offline, wybór playlist i radia, czy obsługa usług społecznościowych. Bez problemu można jednak skorzystać z tych funkcji bezpośrednio z poziomu radia, czy profilu wykonawcy. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż aplikacja potrafi łączyć się z serwisem last.fm – wystarczy podać jej dane logowania, by po chwili słuchana muzyka była scrobblowana. Wśród usług społecznościowych znajduje się również możliwość polecania wybranych utworów naszym znajomym – zarówno innym użytkownikom Spotify, jak i przyjaciołom z sieci społecznościowych. Zaletą aplikacji jest integracja z systemowym odtwarzaczem, dzięki czemu nie trzeba stale mieć otwartej aplikacji, by z niej korzystać. Integracja ta nie ogranicza się tylko do systemowego odtwarzacza, ale też pozwala na sterowanie radiem z poziomu ekranu blokady iOS-a.

UWAGA: Jedną z najważniejszych informacji dla miłośników muzyki, jest zmiana polityki cenowej, która miała miejsce w grudniu 2013 roku. Od tego momentu korzystanie ze Spotify z poziomu urządzeń mobilnych jest darmowe w ramach odsłuchiwania radia lub losowego odtwarzania utworów w ramach albumu! Za zapisywanie list na urządzeniach do odsłuchu offline nadal należy zapłacić.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Zaloguj się, aby dodać swoją recenzję!