Szybszy Linux nawet bez poprawki jądra

Strona główna Aktualności

O autorze

Przed kilkoma dniami pisaliśmy o łatce dla jądra Linuksa poprawiającej zarządzanie zadaniami. Okazuje się, że wzrost wydajności można osiągnąć znacznie prościej.

Na liście dyskusyjnej deweloperów jądra Linuksa, Lennart Poettering z RedHata odpisując Linusowi Torvaldsowi, przedstawił alternatywne rozwiązanie. Sprowadza się ono do dwóch komend shellowych oraz czterech linijek wpisów w pliku .bashrc. W opinii Markusa Trippelsdorfa nowy sposób wydaje się być jeszcze lepszy od poprawki na jądro a w każdym razie bardziej przejrzysty. W zależności od dystrybucji Linuksa potrzebne komendy mogą się różnić. Podano zmodyfikowane przykłady dla Ubuntu w wersjach 32- i 64-bitowych.

Na fali zwiększonego zainteresowania modyfikacjami zarządzania zadaniami powstała też poprawka dla schedulera BFS. Ma być ona jeszcze efektywniejsza od oryginalnej modyfikacji jądra, wykorzystującej standardowy scheduler.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNetflix mówi, że ma czyste ręce. Nie zbieramy o was danych