reklama

Temash i Kabini: nowe APU od AMD wprowadzają Jaguara na rynek laptopów i tabletów

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Zintegrowanie CPU, GPU, kontrolera pamięci i mostka północnego w jednym czipie w ramach architektury Fusion było na pewno dobrym pomysłem AMD, ale pierwsza generacja tej technologii, platforma Llano, która pojawiła się w 2011 roku, nie wzbudziła zachwytu ani producentów sprzętu, ani użytkowników – krytykowano ją za niższą wydajność CPU niż sprzedawane w podobnej cenie Core i3 Intela, jak i odczuwalne przy wyższym wykorzystaniu GPU przegrzewanie się czipu. Później było już lepiej: platformę Brazos rozszerzono o procesory projektowane z myślą o tabletach, stopniowo też zwiększano oszczędność energii. Dalsze „przyrostowe” zmiany dla APU zostały jednak porzucone – firma zdołała opracować nowe rdzenie x86, oznaczone nazwą kodową Jaguar, które stanowić będą od teraz podstawę APU następnej generacji i dają AMD niezłe perspektywy w rywalizacji z Atomami Intela.

Dla kojarzących architekturę rdzeni Bobcat, wykorzystywanych w APU poprzednich generacji, Jaguar nie będzie żadnym zaskoczeniem (zresztą, jako że Jaguary wykorzystywane są zarówno w nowej Playstation jak i Xboksie, mówiono o nich od miesięcy). Jak możecie zobaczyć na poniższym diagramie, architektura nowego rdzenia zachowuje wiele dotychczasowych rozwiązań, dążąc przede wszystkim do zwiększenia wydajności przy zachowaniu dotychczasowego (lub nawet niższego) TDP. Doszły 128-bitowe jednostki zmiennoprzecinkowe i bufor pamięci do przechowywania ostatnio wykorzystanych przez CPU instrukcji, a od strony programowania – m.in. obsługa instrukcji SSE 4.1 i SSE 4.2, AVX i AES czy 40-bitowe fizyczne adresowanie.

Takie właśnie rdzenie, grupowane w niezależne czteroelementowe bloki, połączone pamięcią cache L2, znaleźć można w nowych APU, oznaczonych nazwami kodowymi Temash i Kabini. Oprócz Jaguara znalazły się tam też zintegrowane procesory graficzne na bazie architektury Graphics Core Next (przynosząc dwukrotnie większą liczę jednostek obliczeniowych ACE), 64-bitowy kontroler pamięci DDR3 1600 MHz i moduł obsługi I/O, m.in. PCI-Express, SATA i USB. Podobnie jak w układach Richland, pojawiły się tu czujniki termiczne, pozwalające na ulepszenie pracy systemu zarządzania energią.

Kabini (2013 AMD Mainstream APU) i Temash (czyli 2013 AMD Elite Mobility APU) są przez AMD przedstawiane jako pierwsze na świecie czterordzeniowe System-on-a-Chip w architekturze x86. Pierwszy z tych czipów pomyślany został jako jednostka centralna dla laptopów z ekranami dotykowymi i przynieść ma (według danych dostarczonych przez producenta) o 127% wyższą wydajność, 132% lepsze parametry graficzne i 25% większą oszczędność energii, niż jego poprzednik. W porównaniu do konkurencyjnych układów, będzie miał o 88% większą wydajność grafiki, a operacje takie jak kompresja plików zająć mają o 29% mniej czasu. Drugi przeznaczony jest przede wszystkim dla tabletów i urządzeń, które w praktyce są ultrabookami (choć nazwę tę zastrzegł sobie Intel). Przynieść mają wydajność większą o 172% od poprzednika, wydajność grafiki aż o 212% wyższą i pozwolić na nawet 12-godzinny czas pracy na baterii. W porównaniu do konkurencyjnych układów ma mieć pięciokrotnie (!) wyższą wydajność grafiki i czas pracy na bateriach nawet o 45% dłuższy.

Poniżej możecie zapoznać się z prezentacją wideo nowych układów AMD:

Oraz nagraniem z AMD Tour z Monachium:

Twoja przeglądarka nie obsługuje Flasha i HTML5 lub wyłączono obsługę JavaScript...

Jak widać na poniższych specyfikacjach poszczególnych odmian czipów, jest z czego wybierać, a układy takie jak A4-1200, z TDP na poziomie 3,9 W, mogą śmiało rywalizować nie tylko z czipami Intela, ale też SoC-ami ARM.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama